Rıza Sarraf Çağrısı

 ABD'deki Hakan Atilla davasında tanık olarak ifade veren Rıza Sarraf için Başbakan Yıldırım'a çağrıda bulunan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Gel kardeşim, dosyayı yeniden açalım" dedi.

Rıza Sarraf Çağrısı

TBMM Genel Kurulu, 2018 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerindeki görüşmeler için TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplandı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis'te konuşma yaptı. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada ABD'de Hakan Atilla'nın yargılandığı davada ''tanık'' sıfatıyla ifade veren Rıza Sarraf için Başbakan Binali Yıldırım'a çağrıda bulundu.
''Amerika'da görüşülen davadan rahatsızım'' diyen CHP Lideri, ''Türkiye'de işlenen bir olayın kirliliği Amerika'da temizlenmemeli. Burası temizlemeli bizler temizlemeliyiz. Bizim aklımız ahlakımız adalet duygumuz yok mu? Binali Yıldırım Beye açık ve net çağrı yapıyorum; gel kardeşim bu dosyayı yeniden açalım'' ifadelerini kullandı.
Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:
''(ABD'nin Kudüs kararı) Katilllerin arayıp da bulamadığı bir ortam yaratacaktır. Sizlere söyledim samimi gerçekçi olmamız lazım. Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesi İsrail ile ilgili başkenti boş Tel Aviv yazmıyor yıldız. Sen niye Tel Aviv yazmıyorsun? Oraya yazacaksın İsrail'in başkenti Tel Aviv'dir diye alta dipnot koymuşsun orayı da boş bırakmışsın. 20 milyon dolara Türkiye'nin itibarını satan anlaşma da geldi. Filistin olayı bu memleketin onurudur Kudüs hepimizin üzerinde titremesi gereken kenttir. Orası birilerine asla ve asla terk edilemez. Sayın Cumhurbaşkanı Yunanistan'a gitti dostluk ilişkilerinin gelişmesinde yarar vardır. Orada Lozan tartışma konusu yapıldı. Sayın Erdoğan'a sormak istiyorum hangi gerekçe ile Lozan'ı tartışmayı açıyorsun Lozan'ı tartışmaya açmak için önce üniversite diplomanı bana göster. Benim sınırlarımı gidersin nasıl başka bir ülkede tartışma malzemesi yaparsın? Orada niye işgal altındaki 18 adadan neden söz etmedin? Lozan'ın 12. ve15. maddeleri açıkça ihlal edilmiştir.


CHP'Lİ ATAŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI'NIN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMASI

Bizim belediyelere günün 24 saati denetim elemanı gönderiyorsunuz diğer belediyelere göndermiyorsunuz. Buna itiraz ediyoruz. Ataşehir Belediye Başkanı 2015'te iddialar üzerine şikayet etti. Soruşturmaya gerek olmadığı yönünde karar çıktı. AK Parti'nin Ataşehir belediye üyeleri bakanın kararına itiraz ediyorlar bu beraat edemez incelenmesi lazım. Dosya Danıştay'a gidiyor Danıştay soruşturmaya gerek yok diyor. Mahkemeye gidiyor beraat ediyor. Bununla ilgili belediye başkanını açığa alıyorsunuz. Bir belediye başkanının ağzından eğer bir haram lokma nokta inerse o belediye başkanını yaşatmam. Kızım bir daire almış. CHP milletvekillerine söylüyorum ailem torunlarım damadım dünürlerim hepsi için araştırma önergesi verin. Hepsi araştırılsın. 5 kuruş bulursanız bu kürsüden özür dileyeceğim. Allah kimseyi zalimin elinde emir kulu yapmasın. Bunu yapanlar en çok döneklerdir bunu da kimse unutmasın.

ABD'DEKİ HAKAN ATİLLA DAVASI

Türkiye ile İran arasındaki ticari ilişkiye hiç itirazımız yok. Rıza Zarraf denen sahtekar geldi rüşveti başlattı. Zarraf'a en büyük itirazı ben yaptım ne dediysem koşa koşa gitti dava açtı. Hakkımda en çok dava açan kişilerden birisi de Rıza Zarraf'tır. Rıza Zarraf denen şarlatan rüşvetçi dönemin 3 bakanını ve bir kamu bankasının genel müdürünü parayla satın almıştı. 700 bin liralık saatler ayakakkabı kutuları para sayma makinaları bunların hepsi gündemdeydi. Bu parlamento soruşturma komisyonu kurdu bu soruşturma komisyonu savcı da hakim de dosyayı kapattı. Amerika'da görüşülen davadan rahatsızım. Türkiye'de işlenen bir olayın kirliliği Amerika'da temizlenmemeli. Burası temizlemeli bizler temizlemeliyiz. Bizim aklımız ahlakımız adalet duygumuz yok mu? Binali Yıldırım Beye açık ve net çağrı yapıyorum; gel kardeşim bu dosyayı yeniden açalım.


''ŞEHİR HASTANELERİNİ, NÜKLEER SANTRALİ KAÇA MAL ETTİN?''


Bu bütçe faizcilerin bütçesidir. Ciğerinizi teslim almışlar. Yapın mücadeleyi her türlü desteği vereceğiz size. 620 milyar lira faizi kimler aldı? Bir avuç adam aldı. Fakir fukaradan al tefeciye ver. 3. havalimanı, Osmangazi Köprüsü şehir hastaneleri bu bütçede yok. Siz bunların maliyetini öğrenemezsiniz ama siz usulen ben milletvekiliyim diye gezersiniz. Hükümete söylüyorum gel buraya kardeşim şehir hastanelerini nükleer santrali kaça mal ettin? Bu bir ticari sırdır diyecekler sizlere.


''MAN ADALARI'NDA ŞİRKET KURANLARI BU ÜLKEDE YAŞATMAYACAĞIZ''


Vergi cennetlerinde şirket kurup malı götürenler tık ödemiyor. Bu vergi cennetleri niye olur? MASAK'a girin orada bütün kepazelikler anlatılır. Vergide adaleti sağlamak için bunu getiriyoruz diyorlar. 11 yıldır adaleti kim engelliyor? Bu bütçe anayasaya aykırı bir bütçe. Daha önceki 2017 ve öncekileri Anayasa Mahkemesi'ne başvurduk iptal edildi iptal edilen maddeler aynen satırı satırına buraya konuldu. Bu faizci düzeni yıkacağız. Ne ezen ne ezilen. Zenginin vergi verdiği yoksulun onurlandığı bir düzeni getireceğiz. Man Adaları'nda şirket kuranları bu ülkede yaşatmayacağız git oraya o zaman. Sen ne yerlisin ne millisin olsa olsa gayrimillisin. Siz bütçenin her kuruşunun hesabını biliyor musunuz? Bilmiyorsunuz ben de bilmiyorum. Gizleniyor. Man Adası'nda kim şirket kurarsa onları Türkiye'ye sokmayacağız. Taşeron işçisine kadro sendikalı bir işçi hangi haklara sahipse taşeron işçi de aynı haklara sahip olacak. Asgari ücret en az 2 bin lira olmalı.''

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER