Reyhanlı'da Yaşayanların Yüzde 38'i Suriyeli

Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde yaşayanların yüzde 38.5’inin Suriyeli olduğu saptandı. Son rakamlara göre toplam 144 bin 525 kişinin yaşadığı ilçede Suriyeli sayısı 55 bin 600 oldu.

Reyhanlı'da Yaşayanların Yüzde 38'i Suriyeli
Reyhanlı İlçesi’nde yaşayan Suriyeliler’i tespit edip kayıt altına almak için Başbakanlık Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı’nca geçen ocak ayında başlatılan çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar çerçevesinde ilçe genelinde yaşayan Suriyeliler jandarma ve polis tarafından araçlarla oturdukları mahallelerden alınıp Belediye ile İlçe Emniyet Müdürlüğü arasındaki alanda konuşlandırılan AFAD TIR’ına getiriliyor. Burada İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince yaşlarına bakılmaksızının tüm Suriyeliler’in fotoğrafları çekilip parmak izleri alınarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nün veri tabanına işleniyor. Kayıtları tamamlanan Suriyeliler’e üzerlerinde resimlerinin de bulunduğu kart şeklinde ’Yabancı Tanıtma Belgesi’ veriliyor. Kartta 11 haneli ’Şahıs numarası’ ile birlikte Türkçe ve Arapça olarak kart sahibinin adı, baba adı, doğum tarihi, gibi kişisel bilgileri yazıyor.
 
TAHMİNDEN FAZLA ÇIKTI
 
Suriyelilerin kayıt işlemleri aralıksız devam ederken, kentte yaşayan Suriyeli sayısı ise tahminin çok üzerinde çıktı. 20 bin civarında Suriyeli’nin yaşadığı tahmin edilen Reyhanlı’da 11 ayda kayıt altına alınıp tanıtım kartı verilen Suriyeli sayısı 55 bin 600’e ulaştı. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre 2013 yılı nüfusu 88 bin 925 olan kentin nüfusu Suriyeliler birlikte 144 bin 525 oldu. Bu rakamlara göre ilçenin nüfusunun yüzde 38’ini Suriyeliler oluşturuyor. Halen kayıt işlemlerinin devam ettiği kentte Suriyeli sayısının daha da artması bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER