Resimle Yaşama Tutundu

Adana’da 3 çocuğunu genetik bir hastalık nedeniyle kaybedince yaşama küsmek yerine resim yaparak hayata tutunan 40 yaşındaki Zehra Sönmez, ilk kişisel sergisini açacak.

Resimle Yaşama Tutundu
 
Zehra Sönmez, 1996’da işçi Kamil Sönmez ile evlendi. Çiftin bir yıl sonra doğan kızları Sıla 4 yaşında, 2001’de dünyaya gelen Zehra 2 yaşında ve 2007’de yaşama gözlerini açan Kayra Sönmez 7 yaşındayken, henüz tedavisi bulunmayan genetik bir kan hastalığı nedeniyle kurtarılamadı. Aralıklarla kızlarını kaybettiği için çok zor durumda kalan Zehra Sönmez, acılarını unutmak ve yaşama tutunmak için önce kursa giderek bağlama çalmaya başladı. Bunun ardından sırasıyla ahşap boyama ve kara kalem çalışmalarına ilgi duyan Zehra Sönmez, salsa kursuna da giderek amatör olarak bu dansı yaptı. Bununla yetinmeyen Zehra Sönmez, ’yaşama tutunma nedeni’ olarak gördüğü resim çalışmalarına ağırlık verdi.
 
"YAŞAMA KÜSMEDİM"
 
Bugüne dek İstanbul ve Ankara’da çok sayıda yağlı boya karma resim sergisine katılan Zehra Sönmez, şunları söyledi:
 
"Üç kızımı tedavisi bulunamayan genetik bir rahatsızlıktan kaybettim ama yaşama küsmedim. Resim yapmaya başladım. Bu benim hayata tutunma sebebim oldu. İlaç kullanmadan tablolarla hayata devam ediyorum. Her çocuğumu kaybettiğimde, ölümün de doğum gibi gerçek olduğuna, hayata bir şekilde tutunmak gerektiğine inandım. Her tuval benim çocuğum gibi oldu, resim benim için çok önemli."
 
İlk kişisel resim sergisini Adana’nın Kurtuluş Günü olan 5 Ocak’ta Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu Fuayesi’nde açacağını belirten Zehra Sönmez, "5-10 Ocak tarihleri arasında açık kalacak ’özgürlük’ temalı yağlıboya çalışmalarımın bulunduğu sergiye ilgi duyan herkesi bekliyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2016, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER