banner51

RES İçin Yürütmeyi Durdurma Kararı

Danıştay 6. Dairesi’nin, Muğla’nın Bodrum İlçesi, Geriş Mahallesi’nde kurulmak istenen rüzgar enerji santralinin (RES) acele kamulaştırmasının yürütmesini durdurması köylüler ve çevrecileri sevindirdi. Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu üyeleri, kararı geçen 4 Mayıs’ta kalbine yenilen kurucuları fotoğraf sanatçısı Nayil Kabak’ın mezarı başında ailesiyle paylaşıp, bir kez daha yapılmak istenen RES’leri alkışlarla protesto etti.

RES İçin Yürütmeyi Durdurma Kararı
Geriş Mahallesi’nde, Rüzgar Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından yapılma istenen RES için verilen 15 Temmuz 2014 tarihli kamulaştırma kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması için çevreci avukatlar Remzi Kazmaz ve Mehmet Horuş, Danıştay 6. Dairesi’nde dava açtı. Danıştay 6. Dairesi, dün (Çarşamba) kararını verip, acele kamulaştırma kararının yürütmesini durdurdu. Akyarlar RES’in ardından Geriş RES’in de acela kamulaştırma kararının durdurulması Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu üyeleri, köylüler ve çevreciler tarafından karşılandı.
 
Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 150 kişilik bir grup, 4 gün önce 62 yaşında yaşamını yitiren ve RES’lere karşı mücadelesiyle tanınan kurucu üyeleri fotoğraf sanatçısı Nayil Kabak’ı bugün öğlen mezarı başında ziyaret etti. Ellerinde, ’Sen Bizim Liderimizdin Hep Kalplerde Yaşayacaksın’, ’Verdiğimiz Sözü Tuttuk RES’i iptal Ettirdik’, ’İşte Geriş İşte Direniş, Bu Senin Sloganındı’, ’Çeşme, Foça Karaburun Bodrum’dan Uzak Durun’ yazılı dövizlerle Geriş mezarlığı’na gelip, RES’leri alkışlarla protesto etti.
 
MAHKEME KARARI AİLESİNE VERİLDİ
 
Çevreci avukat Remzi Kazmaz, Danıştay 6. Dairesi’nin acele kamulaştırma kararı Kabak’ın eşi Ayşe ve çocukları Orkun ve Nazire Kabak’a verdi. Kazmaz, buradaki konuşmasında, "Şirketi defalarca, ’İleride telafisi imkansız zararlar olabilir’ diyerek, uyarıp, mahkeme kararlarını beklemelerini söyledik. Ama dinlemediler. Halk da bunun üzerine onların anladığı dilden konuştu ve iş makinelerini araziden çekmek zorunda kaldılar. Hatta kendilerini bu konuda basın aracılığıyla, panellerde hatta yüz yüze uyardık. Ancak, onlar her zamanki gibi bildiklerini okumaya devam etti. Fakat, Danıştay son sözünü söyledi ve ’RES’lere dur’ dedi. Nayil Kabak kardeşimize söz vermiştik. Bu sözümüzü tuttuk, mahkeme kararını mezarına koyduk. Sen rahat uyu Nayil kardeşim" dedi. 
 
BABAM RAHAT UYUYACAK 
 
Orkun Kabak da babasının bugünleri görmek için çok çalıştığını belirtip, "Buranın değerini çektiği fotoğraflarla yaptığı sergilerle anlatmaya çalıştı. Ölümünden 3 gün sonra kazanılan bu zafer sayesinde babam yattığı yerde rahat uyuyacak. Umarım bu karar diğer RES alanları içinde örnek olur" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından emekli imam Süleyman Bozdağ, Kabak için dua okudu. İmam Bozdağ, duanın bir bölümünde "Bundan birkaç gün önce RES davası uğrunda mücadele ederken, ani bir şekilde gözlerini hayata yuman, kardeşimizin dualarını da mücadelesini de kabul eyle yarabbi" demesi dikkati çekti. Edilen dualarırn ardından kalabalık sessizce dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2015, 19:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER