Rap Müzik Sayesinde Konuşmaya Başladı

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde bebeklikte geçirdiği sarılık hastalığı nedeniyle konuşma ve hareket güçlüğü çeken 30 yaşındaki Tolga Enver Ülgün, 12 yıl önce başladığı rap müzik sayesinde konuşmasını düzeltip çevresindekilerle iletişim kurmaya başladı.

Rap Müzik Sayesinde Konuşmaya Başladı
İstanbul’da dünyaya gelen Tolga Enver Ülgün, henüz 1 aylıkken sarılığa yakalandı. Hastalık beyindeki hareket merkezine zarar verince, Ülgün’de konuşma ve hareket güçlüğü başladı. Tolga Enver Ülgün’ün o dönem başlayan tedavisi, 3 yaşındayken babası Cengiz Ülgün’ü kaybedince yarım kaldı. 18 yaşına kadar konuşması anlaşılır olmadığı için kimseyle iletişim kuramayan Ülgün, evden de çıkamaz hale geldi. Evdeki zamanlarını rap müzik dinleyerek geçiren Ülgün, ses tonunun rap müzik söylemeye uygun olduğunu fark etti. Evde kendi başına rap şarkılar yazıp söylemeye başlayan Ülgün, çevresinden konuşmasının düzeldiği ve daha anlaşılır olduğuna ilişkin yorumlar alınca müziğe dört elle sarıldı.
 
EVİNİN 1 ODASINI STÜDYOYA ÇEVİRDİ
 
Fethiye’nin Tuzla Mahallesi’nde annesi ev kadını Güngör Aydınoğlu ile birlikte yaşadığı evin bir odasını stüdyoya çeviren Ülgün, son 6 yıldır sözlerini yazıp, müziği ve düzenlemesini yaptığı şarkıları ’Tolky’ takma adıyla internette yayınlamaya başladı. Aydınoğlu’nun şarkıları internet ortamında yüzlerce dinleyiciye ulaştı. Şarkılarında korku fonu ve efektleri kullanan Ülgün’ün sözü, müziği ve düzenlemesi kendine ait 52 şarkısı bulunuyor. Ülgün şarkılarında uyuşturucu kullanan gençleri, bozuk aile düzenini ve hayatın acımasızlıklarını söz ve müziğe döküyor. Tanınmış bir rap müzik sanatçısı olmayı hayal eden Ülgün, ’Sagopa Kajmer’ adıyla tanınan rap müzik şarkıcısı Yunus Özyavuz’u örnek alıyor.
 
’RAP MÜZİK SAYESİNDE KONUŞMAM DÜZELDİ’
 
Sarılık hastalığının beyninde oluşturduğu tahribat nedeniyle zor bir çocukluk geçirdiğini anlatan Tolga Enver Ülgün, küçük yaşlardan itibaren eve kapandığını ve toplumdan uzaklaştığını söyledi. 18 yaşına kadar insanlarla konuşması bozuk olduğu için iletişim kuramadığını aktaran Ülgün, bu nedenle iyi bir eğitim alamadığını kaydetti. Rap müzik sayesinde konuşmasını düzelttiğini belirten Ülgün şöyle dedi:
 
"Rap müzik söylemeye 18 yaşında başladım. Önceleri bir şey söylediğimde herkes ’bu çocuk ne diyor’ diye birbirine soruyordu. Konuşmam gerçekten bozuktu ve anlaşılmıyordu. Rap müzik yapmaya başladıktan sonra konuşmam düzeldi. Herkes söylediklerimi kolayca anlamaya başladı. Bunu fark edince müzik benim yaşam tarzım oldu ve yıllardır rap müzikle uğraşıyorum." 
 
’ŞARKI SÖYLERKEN 10 KAT ZORLANIYORUM’
 
Müzikte kendi tarzını yaratmaya çalıştığını anlatan Ülgün, dinlediği rap sanatçılarının çok hızlı okuduklarını belirterek söyle konuştu:
 
"Hepsi birbirinin kopyası gibi. Bense sözleri tane tane ve daha anlaşılır söylemeye çalışıyorum. Şarkılarımda korku efektleri kullanıyorum. Müziğe doktor tavsiyesiyle de devam ediyorum. Psikolojimi rahatlatıyor. Şarkılarımda yaşadığım zorluklardan kesitler var. Normal bir insana göre şarkı söylerken 10 kat zorlanıyorum. Ancak müzik benim hayatım. Su, yemek gibi müzikle yaşıyorum." 
 
’EVE KAPANMAYIN, SOKAĞA ÇIKIN, TOPLUMA KARIŞIN’
 
Hareket ve konuşma güçlüğü çekmesine karşın hayatı ve yaşamayı çok sevdiğini anlatan Ülgün, şöyle devam etti:
 
"Çocukken yolda yürürken herkes bana ’deli’ ya da ’sarhoş’ derdi. Sonra fark ettim ki beni dış görünüşümle yargılayanlar aslında normal değil. O yüzden artık kimseyi takmıyorum. Konuşma ve hareket güçlüğü çekenler varsa kendini eve kapatmasın. Sokağa çıksın, topluma karışsınlar. Kendimizi insanlardan soyutlayarak hiçbir yere varamayız."
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2015, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER