banner51

Rabia Ve Gezi Parkı

Türk Patent Enstitüsü Marka Müfettişi Oğuzhan Karslı, son dönemde ’Rabia’ ve ’Gezi Parkı’ adı ile yapılan marka başvurularında artış olduğunu söyledi.

Rabia Ve Gezi Parkı
 
Afyonkarahisar Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi’nin düzenlediği ’Markalaşma’ seminerinde konuşan Türk Patent Enstitüsü Marka Müfettişi Oğuzhan Karslı, gündemdeki popüler kelimelere göre marka isimlerinin oluşturulmaya çalışıldığını, şirketlerin gündem konularından yararlandığını anlattı. Karslı, "Şu anda güncel olarak değerlendirme altında olan markalardan birisi ’Rabia’, birisi ’Gezi Parkı’. Başvuru anlamında inanılmaz bir marka furyası oluştu" dedi.
 
Güncel bir konu olduğu için yanlış karar vermemek için hemen olayın takip edildiğini belirten Karslı, "Kurumumuzda üst bir merci verilen kararları kontrol etmiyor, uzman karar veriyor. İtiraz gelirse inceleme kurulumuz var ama uzman karar verdikten sonra tamamen ona bağlı mesele. Daire Başkanımız ile de böyle markalar geldiği zaman hemen o anda sorunu çözüp, risk açısından rahatsız ediciliği ortadan kaldırmaya çalışıyoruz" diye konuştu.
 
’ONE MINUTE’ DE MARKA OLMUŞTU
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2009 yılında Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e karşı söylediği ’one minute’ın da marka haline geldiğini hatırlatan Karslı, şunları kaydetti:
 
"One Minute zamanında One Minute markası vardı mesela, Davos Zirvesi’nin yapıldığı zamanlarda. Her sene, gündemi yoğun değişen bir ülkede olduğumuz için, bu tip popüler ibareleri hemen ticarileştirmeye çalışıyoruz."
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2014, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER