banner51

Putin'in Ziyaretini Protesto Ettiler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti, bir grup Kırımlı tarafından İstiklal Caddesi’nde protesto edildi. Galatasaray Meydanı’ndan Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’na yürüyen grup üyeleri burada yapılan basın açıklamasından sonra olaysız dağıldı.

Putin'in Ziyaretini Protesto Ettiler
Rusya’nın Kırım’ı işgali ve Kırım Tatar Türklerine yapılan baskıları kınayan eylemciler “Putin Kırım’dan Elini Çek” “Dün Stalin Bugün Putin” yazılı pankart ve dövizlerle saat 14.00’te Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu’na yürüdü. Türk ve Kırım Tatar bayrağı taşıyan eylemciler sık sık “Katil Putin Türkiye’den Defol” şeklinde slogan attı. Polisin güvenlik önlemi aldığı başkonsolosluk binası önünde, Türk ve Kırım milli marşları okundu.
 
Basın açıklaması yapan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, “Kırım 2014 yılında Rusya Federasyonu tarafından işgal edilmiştir. 21’inci yüzyılda bir ülkenin diğer bir ülkenin topraklarını işgali kanunsuz ve kabul edilemez bir olgudur. Putin’in gözü dönmüş politikaları dünya istikrar ve barışını bozmakla kalmayıp dünya kamuoyuna karşı bir gövde gösterisidir. Yapılan referandumun ve işgalin uluslararası hiçbir geçerliği yoktur. Bu işgal dünya tarafından tanınmamaktadır. Son aylarda Kırım ve Ukrayna’da oluşan gelişmeler sürgünün 70’inci yılında Kırım Türklerinin acılarını tazelemiş, benzer fiillerin oluşabileceğine dair kaygılarını arttırmıştır” dedi.
 
Celal İçten sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Putin’in Kırım’ın işgalini ve dünyanın Rusya Federasyonuna uygulamakta olduğu boykotu delmeye yönelik gezilerini protesto ediyoruz. Kırım, Kırım Türklerinin ebedi vatanıdır. İşgal kalkmadığı müddetçe Putin’i yayılmacı ve işgalci hareketlerini destekleyici her türlü ticari ve siyasi girişimi lanetliyoruz ve protesto ediyoruz. Biz Türkiye’de yaşayan Kırım Türkleri olarak Rusya’nın Kırım’ı işgali ve Kırım Tatar Türklerine yapılan baskıları Putin’in nezdinde bir kez daha protesto ediyoruz.”
 
Çerkes derneklerinin de destek verdiği grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER