banner51

'Putin'in Ziyareti Bölge İçin Çok Önemli'

Çukurova Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Harun Arıkan, 1 Aralık’ta Türkiye’ye gelecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ziyaretinin, bölgesel gelişmelerin değerlendirilmesi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

'Putin'in Ziyareti Bölge İçin Çok Önemli'
Putin’in daha önce 14 Ekim’de gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye ziyaretini, Suriye politikasına tepki olarak ertelediği şeklinde yorumlandığını söyleyen Prof. Dr. Harun Arıkan, "Türkiye -Rusya Üst Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısına katılmak için Türkiye’ye gelen Putin’in ziyaretinde yapılacak görüşmeler, son yıllarda Rusya-Türkiye ilişkileri anlamında en geniş ve üst düzey katılımlı olacak. Görüşmelerde enerji, turizm, nükleer santral, ticari, ekonomik, askeri ve kültürel işbirliğinin geliştirilmesi gibi konuların yanı sıra Irak, Suriye, Kafkasya ve Filistin - İsrail sorunları gibi bölgesel konuların da ele alınması bekleniyor" dedi.
 
ÖNEMLİ KONULAR GÖRÜŞÜLECEK’
 
Ukrayna’da yaşanan gelişmelerin ardından ABD ve Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı ekonomik ambargolar uyguladığını belirten Prof. Dr. Harun Arıkan, şunları söyledi:
 
"Rusya’ya yönelik askeri, finansal, ticari ve tarım ürünlerinin ihracatını yasaklayan bir dizi kararlar uygulanmaya konulmuştu. Batı ülkelerinin bu yaptırımı karşısında Rusya da, bu ülkelere karşı benzer uygulamaları yürürlülüğe koydu. Rusya’ya karşı diplomatik ve siyasi yaptırımlar da uygulanmaya konuldu. Avrupa’da ’Soğuk Savaş’ dönemini anımsatan bu gelişmeler karşısında Rusya oldukça güç durumda kalmaya başladı. Ambargo sonrası Rusya ekonomik ve diplomatik sorunlar karşısında destek arıyor. Putin’in Türkiye ziyareti, bu anlamda oldukça büyük önem taşıyor. Türkiye ile Rusya arasındaki yıllık ticaret hacmi 32 milyar dolar civarında. Türkiye, Almanya’dan sonra Rus doğalgazın en büyük alıcısı konumunda. Avrupa ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı ticari yaptırımlar nedeniyle Rusya pazarı, Türkiye açısından özelikle tarım, inşaat, turizm ve tekstil sektörlerine fırsatlar sunmaktadır. İki ülke arasında görüş ayrılıkları bulunan Suriye ve Kırım’daki gelişmeler de bu ziyarette ele alınacak. Bu konuların detaylı bir şekilde ele alınması ve tarafların kendi tezlerini birbirine aktarması açısından da ziyaret önemli."
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2014, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER