Putin'e Palandöken Daveti

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan ’uçak krizi’ne rağmen kış turizminin başkenti sayılan Erzurum’daki Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezleri yeni sezonda da Rus turistlerin yolunu bekliyor. Palandöken SWAY Oteli Genel Müdür Yardımcısı Ömer Akca, "Şu ana kadar rezervasyon iptali yok. Spor, barış ve kardeşliktir. Dolayısıyla başta Ruslar olmak üzere yerli ve yabancıları Palandöken’e bekliyoruz. Hatta bu yıl Rusya Devlet Başkanı Putini de Palandöken’e davet ediyoruz" dedi.

Putin'e Palandöken Daveti
 
Dünyanın önemli kayak merkezleri arasında yer alan Palandöken’de sezon öncesi oteller eksikliklerini giderdi. Özelleştirme İdaresi tarafından geçen Haziran ayında başlatılan pistlerin iyileştirilmesi, su tutmayan göletin sızıntısını önleme ve iki yıldır riskli olduğu için çalıştırılmayan gondolun bakım ve onarımı tamamlandı. Suni kar yapma sisteminin de elden geçirildiği Palandöken’e yaklaşık olarak 15 milyon liralık bir harcama yapıldı. 2011’de Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’ndan sonra Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’ni (EYOWF- 2017) yapmaya hazırlanan Erzurum’da tüm spor dalları için yüksek irtifa kamp merkezi olmanın yararlarını görüyor. Aynı anda 100 bin kişinin kayak yapabildiği Palandöken ve Konaklı’da en uzunu 14 kilometre olmak üzere 45 ayrı pistte kayak yapılabiliyor. Palandöken ile Konaklı’da slalom ve büyük slalom yarışları için iki uluslararası tescilli kayak pisti bulunuyor. Palandöken ve Konaklı’da kar yağsın yağmasın, suni yöntemle 1 Aralık’ta yeni sezon açılacak.
 
Palandöken ve Konaklı’ya gelecek olan yerli ve yabancı turistlere daha iyi bir hizmet verebilmek için yazın Palandöken ve Konaklı kayak merkezine birçok yenilik yapıldığını vurgulayan Palandöken Sway Oteli Genel Müdür Yardımcısı Ömer Akca şunları söyledi:
 
"Meteorolojik verilere göre önümüzdeki birkaç gün içerisinde kar yağacak. Yağmasa bile Erzurum’da suni sistemden dolayı kar problemi yaşanmıyor. Oteller ve Özelleştirme İdaresi tüm hazırlıklarını yaptı. Palandöken ve Konaklı kışa hazır. Rusya ile aramızdaki yaşanan uçak krizinden dolayı Palandöken turizmine fazla bir etki edeceğini düşünmüyorum. Rus ve Türk turizm şirketleri gerekli rezervasyonları yaptılar. Şu ana kadar da bize gelen rezervasyon iptali yok. Zaten spor barış ve kardeşliktir. Kayak sporu da bunun en güzelidir. Palandöken yakıcı güneşi, kristal karı, doğası, dik ve uzun pistleri, havalimanına 15, şehir merkezine ise 5 dakika uzakta olması kayakseverleri cezbediyor. Özellikle Ruslar başta olmak üzere kayağa gönül veren herkesi her yıl olduğu gibi bu sezonda Palandöken’e bekliyoruz. Hatta bu yıl Rusya Devlet Başkanı Putin’i de davet ediyoruz."
 
Yazın yapılan son çalışmalar nedeniyle pistlerdeki güvenlik tedbirlerinin en üst düzeye ulaştırıldığına dikkati çeken Ömer Akca, Sway Otel olarak geceleri kayak yapılan aydınlatmalı pistin uzunluğunu 700 metreden 4 kilometreye çıkardıklarını belirtti. Normal pist uzunluğunun da 12’den 14 kilometreye ulaştığını ifade eden Ömer Akca, "Otelimizin pistinde bu yıl iki yenilik getirdik. Bunlardan biri, kayakçı kaç kilometre hızla kaydığını görecek. İkincisi de yalaşık 400 metrelik uzunluktaki pisti video kameralarla süsledik. Gelen bütün misafirlerimizin kayak yaparken videoları çekilecek. Görüntüler istenirse internet ortamında ya da sosyal sitelerde yayınlanacak" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2015, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER