Prof.Dr. İlber Ortaylı Anfiyi Doldurdu

İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi ve Buca Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenlenen 100’üncü Yılında Birinci Dünya Savaşı Sempozyumu, Prof.Dr. İlber Ortaylı’nın özel konferansıyla sona ererken, konferansın verildiği anfi tıklım tıklım doldu.

Prof.Dr. İlber Ortaylı Anfiyi Doldurdu
Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliği, Rektör Prof.Dr. Mehmet Füzün, Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Halil Köse ve Prof.Dr. Recep Yaparel, Genel Sekreter Prof.Dr. Can Karaca, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Abbas Türnüklü ile çok sayıda dekan, akademisyen ve öğrenci izledi. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği konferansta konuşan Prof.Dr. İlber Ortaylı, 1’inci Dünya Savaşı’nın Türkiye açısından en önemli sonucunun, doğu ve batı kültürüne sahip aydın sınıfın yok olması olduğunu ifade etti. Savaşların günümüzde de devam ettiğini vurgulayan Prof.Dr. Ortaylı, "Türkiye’nin yeni bir münevver sınıfına ihtiyacı var. Bu sınıf da, siz gençlerden oluşacak" dedi.  Osmanlı Devleti’nin 1’inci Dünya Savaşı’na girmeden uzun yıllar sınırlarını savunabilecek gücü olduğunu savunan Prof. Dr. Ortaylı, şöyle konuştu:
 
"Savaşa girmemek için direnebilir ve çok sonra girebilirdik. Britanya İmparatorluğu’nun ilerlemesini 3-5 yıl biz durdurduk. Britanya da bunun acısını Mondros ve Sevr Antlaşmaları’nda çıkardı. 1’inci Dünya Savaşı’na giren ülkelerin hiç düşünmediği şeyler vardı. Şehirlerde, cephelerde müthiş bir açlık yaşandı. Bir tek Almanya, planlayarak savaşa girmişti. Ancak Almanya’da bile büyük trajediler yaşadı. Vatan savunulur, o toprağı savunmadığın müddetçe, bunun ağırlığını gelecek nesiller taşır. En güzel örneği Fransızlardır. İkinci Dünya Savaşı’nda Fransızların Almanlara karşı büyük kayıpları vardı. Fransız Vatanı’nı Amerikalılar kurtardı. Özellikle Normandiya Çıkarması hala hafızalardadır."
Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 17:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER