Polisim Dedi Olay Çıkardı

Konya’da bir camide cuma namazı sırasında yaşanan gerginlik nedeniyle imam şikayetçi oldu, dershane öğretmeni ile 2 öğrenci gözaltına alındı.

Polisim Dedi Olay Çıkardı

 

Olay, merkez Karatay ilçesi Çifte Merdiven Mahallesi Kadıizzettin Camisi’nde meydana geldi. İddiaya göre, imam H.Ü, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gönderilen cuma hutbesini okuduğu sırada bir kişi tepki göstererek camiden çıktı. Cuma namazı bitiminin hemen ardından bir grup imamın odasına girerek, kendisini polis gibi tanıtıp üzerine yürüdü. Cemaatin fark etmesi üzerine olay yerine çağırılan polis ekipleri, kendisini önce polis, ardından da devlet memuru olarak tanıtan şahıs ile birlikte 3 kişiyi aldı. Şüphelilerden birinin dershanede öğretmen olduğu, 2’sinin ise öğrenci olduğu öğrenildi. Köprübaşı Polis Merkezine götürülen imam H.Ü, dershane öğretmeninden şikayetçi oldu.
 
 
 
DERSHANE ÖĞRETMENİ KENDİNİ POLİS OLARAK TANITMIŞ
 
Yaşananı anlatan imam H.Ü, “Büyütülecek bir olay değil. Cami içerisinde arkadaşımız yanlış anlaşılmadan kaynaklanan bir kısım ifadelerden dolayı ferdi olarak bir çıkışta bulundu. Bizden hesap sormaya kalktı. Cemaatimizle birlikte herkes burada olduğu için olaya polis arkadaşlara intikal edince mesele kayıtlara girdi. Münferit bir olay diye düşünüyorum. Arkadaşın polisim diye bir ifadesi oldu. Bizden hesap sorar gibi. Diyanet kimliğiniz var mı, resmi imam mısınız diye sorunca biz de kendisine siz kimsiniz dedik. O da ’polis memuruyuz’ deyince kimliğini sorduk. Kimliğini gösteremeyince de cemaatimiz kızdı, madem polis isen kimliğini göster diye. Öğretmenmiş dershanede, şikayetçi olduk” dedi.
 
AVUKAT: "ŞÜPHELİ DERSHANE HOCASI"
 
İmam H.Ü’nün avukatı Yasin Oruç da, “Bugün soruşturmada ilk adımlar atılmış oldu. Detaylı bir bilgi vermemiz doğru olmaz. Ancak şunu söyleyebilirim. Bugün Konya’da Türkiye’de gezi olaylarından camiye ayakkabı ile girildikten sonra daha çirkin bir davranış olduğunu müşteki ve tanık ifadelerinden algıladığımı söyleyebilirim. Ancak şunu belirtmemiz gerekiyor, olayın şüphelilerin arasında bulunan bir dershane hocası ve 2 öğrenci ile ilgili olarak dershane müdürümüz geldi. Çok üzgün olduğunu ve münferit bir olay olduğunu belirtti. Münferit bir olay olarak geçmesinde de fayda olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 
Cami cemaatinden Mehmet Ak ise “Hoca hadisi şerifi anlattı birlik ve beraberlik ile ilgili. Bir kişi senin arkanda namaz olmaz dedi, gitti. Daha sonra 10-15 kişilik grup geldi, baskın yaptılar hocayı döveceklerdi. Cemaat olarak biz sahip çıktık” diye konuştu. Bir süre polis merkezinin önünde bekleyen cemaat, imamın içeriden çıkmasının ardından birlikte ayrıldı.
 
Şüpheliler hakkında başlatılan soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.
Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2013, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER