'Planlı Bir Saldırı Girişimi'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, içeri girdikten bir dakika sonra bir kişi otomobille Genel Merkez binasına girmeye kalktı. Araçta ve binada bomba araması yapıldı. Araçta bomba çıkmadı.

MHP Genel Merkezi ilginç bir arabalı saldırı girişimine sahne oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve parti yöneticilerinin, Konya gezisine gitmek üzere Genel Merkeze geldiği sırada Murat B. adlı kişi, arabayla kullanılmayan yan yoldan hızla binanın önüne doğru ilerledi. Korumaların önüne atlayarak engellemeye çalıştığı araç, bariyerleri geçerek bahçedeki heykellere çarparak durdu. Saldırgan gözaltına alınırken, araç da tedbir amaçlı hızla olay yerinden boş bir araziye götürüldü ve bomba araması yapıldı. Araçta bombaya rastlanmadı.
 
ARAÇ HEYKELLERE ÇARPARAK DURDU
 
Murat B., sabah saatlerinde Genel Merkeze geldi. İçeri girmek isteyen Murat B.’ye güvenlik güçleri izin vermedi. Konya mitingi için MHP lideri Bahçeli ve yöneticilerin binaya girmesinden bir dakika sonra saat 11:30 civarında kullanılmayan yan yoldan bir aracın Genel Merkez'in önüne doğru geldiği görüldü. Güvenlik güçlerinin uyarısına rağmen 06 KA 2420 plakalı ve mavi renk UNO markalı araç bariyerleri aşarak binanın önüne doğru gelmeye çalıştı. 6 güvenlik görevlisi durdurmak için arabanın üzerine atladı. Bir güvenlik görevlisi silahını, saldırgana doğrultarak durmasını sağladı. Araç, bahçedeki Orhun Kitabeleri’nin olduğu heykellere çarparak durdu.
 
''BENİ ÖLDÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR'' DİYE BAĞIRDI
 
Hızla etkisiz hale getirilerek araçtan indirilen saldırganın, “Beni öldürmeye çalışıyorlar” diye bağırdığı bildirildi.
 
SALDIRGAN 30-35 YAŞLARINDA VE KIRIKKALE NÜFUSUNA KAYITLI
 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, saldırganın 30-35 yaşlarında olduğunu ve Kırıkkale nüfusuna kayıtlı olduğunu söyledi.
 
SİLAH VE BOMBA YOK
 
Genel Merkeze gelen polis, saldırganı gözaltına alırken araç da hızla boş bir alana çekildi. Araçta bomba araması yapılması için ekip gönderildi. Ferit B. isimli şahsın üzerile kayıtlı araçta bombaya rastlanmadı.
 
Olay sonrası saldırgan 10 Nisan Polis Karakolu’na götürüldü. Emniyet yetkilileri, ilk bulguların olayın bir terör saldırısı olmadığını ortaya koyduğunu ve kapsamlı soruşturma yapıldığını bildirdiler. Saldırganın üzerinde ve araçta, silah ve bomba bulunmadığını kaydeden yetkililer, “Psikolojik sorunları olan birine benziyor. Olay bir terör saldırısı gibi görülmüyor. Sağlık kontrolünden geçirildikten sonra savcılığa götürülecek” bilgisini verdiler.
 
BAHÇELİ PROGRAMINI BOZMADI, KONYA'YA GİTTİ
 
Bu sırada Bahçeli’nin de otopark katından binaya girdiği ve bir süre sonra gezi için yöneticilerle birlikte yola çıktığı bildirildi.
 
ÇEKİM YAPAN BİR KADIN İFADE İÇİN KARAKOLDA
 
MHP yetkilileri, partinin güvenlik kameralarından olay anını izlediler. Bu sırada Genel Merkez binasının yanındaki bir binanın terasında bir kadının telefonla çekim yaptığı görüldü. MHP yönetimi bu durumu emniyet yetkililerine iletti. Polis, kadının elindeki görüntülere el koydu. Kadın, ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü.
 
''SANKİ BİR BOMBA GİBİ''
 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “Birisi arabayla saldırdı. Arabayla kapıdan içeri girecekti. Sanki bir bomba gibi. Güvenlik güçlerimiz engelledi. Apar topar polis ekipleri saldırganı gözaltına aldı” dedi.
 
BAHÇELİ YORUM YAPMADI
 
''Genel Başkanımız ve yöneticiler de miting öncesi buradaydı'' diyen Yalçın, Bahçeli'nin saldırı girişimi karşısında ne yaptığı sorulunca şunları söyledi: 
''Saldırı girişiminin mitingin olduğu gün olması çok ilginç. Genel Başkan Bahçeli hiç yorum yapmadı. Sadece saldırı ile ilgili bilgi aldı.''
 
POLİS: TERÖR SALDIRISI DEĞİL
 
Emniyet yetkilileri, ilk bulguların olayın bir terör saldırısı olmadığını ortaya koyduğunu ve kapsamlı soruşturma yapıldığını bildirdiler.
 
MHP'Lİ TÜRKKAN: SALDIRININ ARDINDAKİ GERÇEK SUÇLU ORTAYA ÇIKARILMALI
 
MHP'li Lütfü Türkkan, Twitter'dan MHP Genel Merkez Binası'na saldırı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Türkkan şunları söyledi:
 
''MHP Genel Merkezi önündeki güvenlik önlemleri, AKP Çemişgezek İlçe binası önündeki güvenlik önlemlerinden bile geride olunca...
Genel Merkezimiz'e yapılan saldırı ile Genel Başkanımız'ın binaya girişi arasındaki zaman farkı, sadece 1 dakika.
 
Saldırı ardındaki kişi kurum örgüt her ne ise, İçişleri Bakanı'nın bir an önce çıkarması gerek.
Bu saldırı ardındaki gerçek suçluyu çıkarmayıp hasır altı ederse İçişleri Bakanı, Meclis'te kendini zor günler bekleyecek.''
 
MHP'Lİ OGAN: PLANLI BİR SALDIRI GİRİŞİMİ
 
MHP Iğdır Milletvekili Sinan Ogan da saldırıı Twitter'dan kınadı ve güvenlik zaafiyeti olduğunu öne sürdü.
 
İşte Ogan'ın yazdıkları: 
 
MHP Genel Merkezine Genel Başkanımızın girişi esnasında arabayla düzenlenen saldırıyı kınıyoruz. 
 
Ankara'nın göbeğinde güvenlik zafiyeti var
 
Saldırı Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli'nin binaya girişinden sadece 1 dakika sonra meydana geliyor. Planlı bir saldırı girişimi gibi.
Bu hükümetin yanlış politikası Türkiye'yi her türlü saldırıların hedefi haline getirmiştir. Allah korusun bugün 1 facia da olabilirdi.
 
Saldırının MHP'nin Konya TürkçeMitingi nin olduğu gün olması manidar. Partinin en kalabalık olduğu saatlerde yapılması düşündürücü.
 
Bu saldırının amacı güvenlik endişesi yaratıp Konya TürkçeMitingi ne katılımı zayıflatmaksa nafile. Ülkücüleri ölümle korkutamazsınız...
 
MHP'ye yapılan saldırı Konya Mitingimizi ve Genel Başkanımızın vereceği mesajları daha da önemli hale getirmiştir. Katılım artık elzemdir.
 
AKŞENER: SALDIRI MHP'NİN SAĞDUYUSUNA YÖNELİK
 
MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener de saldırıya tepkisini şu sözlerle dile getirdi:
 
Genel Merkezimize yapılan,Genel Başkanımızın gelişi ile arasında bir dakika fark bulunan saldırının derhal aydınlatılması şarttır.
 
Bu gün Konya'da yapılacak,teması Türkçe olan açıkhava toplantımız da düşünülürse saldırının MHP ve Sn Genel Başkanımızın sağduyusuna yönelik
Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2013, 13:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER