banner51

PKK'nın Tuzakladığı 200 Kilo Patlayıcı İmha Edildi

Diyarbakır-Muş arasındaki karayoluna PKK’lılar tarafından tuzaklanan ve 200 kilo amonyum nitrat ile güçlendirilmiş, büyük mutfak tüplerle yapılan el yapımı patlayıcı, yol kontrolü yapan jandarma ekipleri tarafından tesbit edilerek imha edildi.

PKK'nın Tuzakladığı 200 Kilo Patlayıcı İmha Edildi
Diyarbakır’ın Kulp İlçesi Muş karayolunun Kurudere Köyü yakınlarında, yolda mayın ve patlayıcı araması yapan jandarma ekipleri, muhtemel bir faciayı önledi. Yol kenarına büyük tüpler kullanılarak tuzaklanan ve yaklaşık 200 kilo amonyum nitrat ile güçlendirilmiş uzaktan kumandalı el yapımı patlayıcı, son anda jandarma ekipleri tarafından farkedilerek, herhangi bir can kaybı olmadan, kontrollü olarak imha edildi. Konu ile ilgili Diyarbakır Valiliği’ne yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:
 
"Diyarbakır ili sınırları içinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütünün son zamanlarda yapmış oldukları terör eylemleri neticesinde vatandaşlarımızın, ekonomik, sosyal faaliyetlerini yürütme ve seyahat etme haklarını kullanmalarını olumsuz olarak etkilenmektedir. Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı tarafından; öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, vatandaşlarımızın her türlü terör eylemlerinden korunması, seyahat etme haklarını rahatlıkla kullanması, güvenlik güçlerine yapılacak olası eylem ve saldırıları önlemek maksadıyla her türlü tedbir alınmaktadır. Bu tedbirler kapsamında icra edilen mayın ve EYP (el yapımı patlayıcı) araması esnasında; Diyarbakır-Muş karayolunun Kurudere köyü mevkiinde yapılan kontrolde, yol kenarında büyük tüpler ile desteklenmiş yaklaşık 150-200 kg amonyum nitrat ile güçlendirilmiş EYP tespit edilmiştir. EYP’nin bulunduğu bölgeden, araziye ağaçlık alana doğru giden 150 metre kablo bulunmuş ve tespit edilen EYP Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından emniyetli bir şekilde patlatılarak imha edilmiştir. Patlama sonrası herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamış, karayolu geçici olarak ulaşıma kapatılmış ve akabinde Karayolları ekipleri tarafından onarılarak ulaşıma tekrar açılmıştır. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat özgürlüğünü rahatlıkla kullanabilmesini sağlamak amacıyla teröristle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere artan bir azim ve kararlılıkla devam edilecektir."
Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER