Pkk'lının Mezarı Delil İçin Açıldı

Van’ın Çaldıran İlçesi Buğulukaynak Mahallesi’nde 2009 yılında 2 PKK’lı ile 1 köylünün öldürülmesiyle ilgili olarak Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava kapsamında bugün bir PKK’lının mezarı açılarak keşif yapıldı.

Pkk'lının Mezarı Delil İçin Açıldı
 
Çaldıran İlçesi’nin Buğulukaynak Mahallesi’nde 7 Ekim 2009 tarihinde jandarmanın operasyonunda PKK’lı Sunullah Keserci, Hasan Necmettin ve köylü İbrahim Atabay gözaltına alındı. Ancak gözaltına alınan 2 PKK’lı ile 1 sivilin dönemin İl Jandarma Komutanı Albay Vecihi Halil İyigün ve ekibi tarafından öldürüldüğü iddiasıyla Erciş Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2012 yılında dava açıldı. Davada sanık olarak gösterilen Van eski İl Jandarma Komutanı Albay Vecihi Halil İyigün ile 17 rütbeli asker, Erciş’teki ilk duruşmada tutuklandı. 17 rütbeli asker 3 gün sonra itiraz üzerine serbest bırakılırken, Eski İl Jandarma Komutanı Albay İyigün’ün tutukluluğu devam etti.
 
DELİL İÇİN MEZAR AÇILDI
 
Dava dosyası daha sonra güvenlik gerekçesiyle Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 1 yıl tutuklu kalan Albay İyigün de tutuksuz yargılanmak üzere yaklaşık yaklaşık 1 yıl önce tahliye edildi.
 
Müşteki avukatları da bu süre içinde Adilcevaz nüfusuna kayıtlı olan PKK’lı Sunullah Keserci’nin cesedi üzerinde atış mesafesinin belirlenmesi ve buna benzer delillerin toplanması için mezarın açılmasını talep etti. Bu talep mahkeme tarafından kabul edildi. Mahkemenin kararı üzerine PKK’lı Keserci’nin Bitlis’in Adilcevaz İlçesi Akçıra Köyü’ndeki mezarı Adilcevaz Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi, savcı, asker ve avukatların gözetiminde açıldı. Geniş güvenlik önlemleri altında açılan mezardan çıkarılan kemik parçaları toplanarak Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.
 
"DELİLLER KARARTILDI"
 
Avukat Cemal Demir, ceset üzerinde yapılan delil araştırmasının geç kaldığını söyledi. Demir,"Deliller bilerek karartıldı. Çünkü biz dava dosyası kapsamında ilk günden bu yana ceset üzerinde gerekli incelemenin yapılmasını istedik. Ancak aradan 5 yıl geçtikten sonra mezarın açılması için karar verildi. Yumuşak doku tamamen çürümüştür. Kemiklerden elde edilecek delillerin dava dosyasına nasıl katkı sunacağını bilmiyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER