Pet Şişe 450 Yılda Yok Oluyor

Samsun’da bulunan Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) Karadeniz Bölge Koordinatörü Tuncer Üçüncüoğlu, deniz çöplerinin uzun yıllar bozulmadan doğada varlığı sürdürdüğünü belirterek, "Örneğin misina 600 yılda, plastik şişe 450 yılda, alüminyum teneke 200 yılda, plastik torba 20 yılda bozunmaktadır" dedi.

Pet Şişe 450 Yılda Yok Oluyor
TURMEPA Karadeniz Bölge Koordinatörü Tuncer Üçüncüoğlu, denizlerde bulunan çöplerin doğayı ne derece olumsuz etkilediğini anlattı. Deniz çöplerinin deniz çevresini, kıyıları, ekonomiyi ve insanları tehlikeye soktuğunu söyleyen Üçüncüoğlu şöyle konuştu:
 
"Alışkanlıklarımızdan vazgeçmedikçe bu tehlike sürecektir. Çöpler, denizlerimiz ve su yollarımız için en büyük tehditlerden biridir. Yapılan çalışmalarda bu çöplerin deniz canlıları ve ekosistemi tehdit ettiği, turizm ve ekonomik faaliyetleri kısıtladığı gözlemlenmiştir. Son yılın kıyı temizliğinde dünya genelinde 550 bini aşkın gönüllü yaklaşık 30 bin kilometre uzunluğundaki sahil şeridinde 10 milyon parçadan fazla deniz çöpü toplamıştır."
 
GELECEK KUŞAKLAR TEHLİKEDE
 
Gelecek kuşakların bugünkü çöplerle uğraşmak zorunda kalacağını dile getiren Üçüncüoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Çöplerin geleceği etkilemeyeceğini düşünüyoruz. Ancak deniz çöpleri uzun yıllar bozulmadan doğada varlığını sürdürmektedir. Örneğin misina 600 yılda, plastik şişe 450 yılda, alüminyum teneke 200 yılda, plastik torba 20 yılda bozunmaktadır. Gündelik hayatınızda yediğiniz, içtiğiniz ve kulandığınız şeyler denizlerde son bulabilir. Her yıl kıyılardan toplanan atıklardan oluşturulan top 10 listesinde sigara, yiyecek, köpük kaplar, plastik çatal-bıçak, pipet gibi günlük faaliyetlerimiz sonucu oluşan atıklar yer almaktadır. Bu atıklar deniz yaşamı için görüntü kirliliği yaratmakla kalmaz, aynı zamanda denizdeki canlı yaşamını da tehlikeye sokar."
 
Üçüncüoğlu, Deniz Temiz Derneği olarak Karadeniz sahil şeridinde gerçekleştirdikleri etkinlikle denize atılan çöpleri topladıklarını ve farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER