banner51

Peşmergeler Habur'dan Giriş Yaptı

Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin, PKK’nın Suriye’deki yapılanması PYD’nin kontrolündeki Kobani’de IŞİD güçlerine karşı savaşmak için gönderdiği 150 kadar Peşmergelerin 84’ünün gece yarısından sonra uçakla Şanlıurfa’ya gelmesinin ardından, karadan yola çıkan grup da bu sabah Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı

 
Suriye’de Kürtlerin yaşadığı ve IŞİD saldırıları altında bulunan Kobani’ye Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından gönderilen peşmergelerin havayoluyla gelen 84 kişilik grup saat 01.10’da Şanlıurfa Havalimanı’na indi. Buradan sıkı güvenlik önlemleri altında saat 03.00’te Suruç’a ulaştı ve karayoluyla gelen grubu beklemeye başladı.
 
Peşmergelerin karadan yola çıkan grubu bu sabah saat 05.45 sıralarında Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı. Erbil’den dün öğleden sonra yola çıkan ve yaklaşık 40 araçtan oluşan konvoyda uzun menzilli top, zırhlı araçlar, kamyonlar yer aldı. Gece yarısı Irak tarafındaki İbrahim Halil Sınır Kapısı’na gelen peşmerge konvoyunu Türkiye tarafında Habur Sınır Kapısı önünde karşılamak için çok sayıda kişi toplandı. Polis ekipleri toplanan kişilerden yolu açmasını isterken zaman zaman arbede yaşandı. Bu sırada Habur girişindeki bazı kulübelerin atılan taşlardan camları kırıldı.
 
Peşmerge konvoyu daha sonra Habur Sınır Kapısı’na geçerek buradaki işlemlerin ardından saat 05.45 sıralarında Türkiye’ye giriş yaptı. Habur Sınır Kapısı önünde bekleyen yaklaşık 150 kişilik grup, peşmergeleri ellerinde Kürt bayrakları ile sevgi gösterileriyle karşıladı. Peşmerge konvoyu polisin sıkı güvenlik önlemleri altında Şanlıurfa’ya doğru hareket etti. Konvoy, Şırnak’ın Silopi İlçesi içine girmeden henüz tamamlanmayan çevreyolu güzergahından geçiş yaptı. Peşmerge konvoyu, İpekyolu üzerinden Şırnak’ın Silopi, Cizre, Mardin Nusaybin, Kızıltepe ilçelerinden geçerek Şanlıurfa’ya gidecek ve buradan Suruç’a geçerek hava yoluyla gelip geceden beri kendilerini bekleyen grupla birleşecek.
 
Peşmergelerin bugün öğle saatlerinde işlemlerin tamamlanıp Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan Kobani’ye geçmesi bekleniyor.
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2014, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER