Peru Vatandaşı Gence Hırsızlık Şoku

İzmir’deki bir üniversitede eğitim gören ve kız arkadaşıyla gezmek için önce İstanbul’a ardından da Adana’ya giden Peru vatandaşı 20 yaşındaki Wilson Alberto Paiva Bautista, buradan da trenle Ankara’ya gittiği sırada hırsızlık şoku yaşadı.

Peru Vatandaşı Gence Hırsızlık Şoku
Bir süre uykuya daldığını, bu sırada içinde kendi pasaportuyla kimlikleri ve kredi kartının bulunduğu kız arkadaşına ait sırt çantasının çalındığını dile getiren üniversiteli genç, "O çantadaki eşyalara çok ihtiyacım var. Eğer o belgeler olmazsa, ben kaçak durumuna düşerim. Yardım istiyorum" dedi.
 
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi Peru vatandaşı Wilson Alberto Paiva Bautista, bir süre önce kız arkadaşıyla gezmek için İstanbul’a gitti. Yaklaşık 8 yıldır Türkiye’de yaşayan ve 1 yıldır da İzmir’de eğitim gören üniversiteli genç, burada ailesini ziyaret ettikten sonra Adana’ya geçti. Türkiye’nin kentlerini merak eden Wilson Alberto Paiva Bautista, kız arkadaşıyla Adana’dan Ankara’ya geçmeye karar verdi. Ucuz olması nedeniyle treni tercih eden iki arkadaş, diğer yolcularla seyahat ettikleri vagonda uykuya dalınca adeta kabusu yaşadı. Uyandıklarında kız arkadaşına ait olan sırt çantasının çalındığını fark ettiklerini aktaran Wilson Alberto Paiva Bautista, Ankara’da polise başvurduklarını ancak kendisiyle ilgilenilmediğini belirtti.
 
HASTANEDE SABAHLADILAR
 
Cumartesi sabahı Ankara’ya indikten sonra yaşadıklarını anlatan Wilson Alberto Paiva Bautista, "Adana’dan trenle Ankara’ya yolculuk yaptığım sırada, diğer yolcuların da bulunduğu vagonda uykuya daldım. Yanımda kız arkadaşım vardı o da uyumuş. Cumartesi sabahı uyandığımızda, kız arkadaşıma ait olan ve içinde benim de pasaportum, kimlik ve kredi kartlarımla oturma izin belgemin bulunduğu çantanın çalındığını fark ettik. Daha sonra Ankara’da trenden indiğimizde polise başvurdum. İlk önce tren garına yakın bir karakola gitmemiz istendi. Bunun üzerine Gençlik Parkı yakınındaki polis merkezine gittik. Kız arkadaşımın ifadesini aldılar ancak ben yabancı uyruklu olduğum için ifadem alınmadı. Ankara’da kimse bizimle ilgilenmedi, bir devlet hastanesinin acil servisindeki bekleme salonunda kaldık. Peru Büyükelçiliği’ne de gittim ancak pazar günü olduğu için kimse yoktu. Pazar günü ise bir arkadaşımın yakını yardımcı oldu" diye konuştu.
 
YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDU
 
Trende güvenlik kamerasının bulunmadığını, çalınan çantanın içindeki belgelerin kendisi için hayati önem taşıdığına dikkat çeken Perulu genç, yetkililerden yardım istedi. Wilson Alberto Paiva Bautista, "Pazartesi günü Ankara’da tekrar polise gittim. Kız arkadaşımın ifadesi alınırken benim çalınan belgelerim tutanağa yansıtılmadı, buna gerekçe olarak eşyaların kız arkadaşıma ait olmamasını gösterdiler. Trende bir tutanak tutmuştum. Polisler o tutanağın geçerli olacağını ve İzmir’e dönmemi söyledi, ben de onlara güvenerek İzmir’e geldim. İzmir’de Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne gittim o tutanağı gösterdim ve geçerli olmadığını, çantanın çalındığı yere gidip ifade vermem gerektiğini söylediler. Bakın benim ailem İstanbul’da, ben buradayım ve hiçbir belgem yok. Bankadan para bile çekemiyorum kimliğim olmadığı için. Tekrar Ankara’ya gidemem. O çantanın içinde en fazla 30 TL vardır, ama kimliklerimin hepsi içindeydi. Benim o çantadaki eşyalara çok ihtiyacım var. Eğer o belgeler olmazsa, ben kaçak durumuna düşerim. Yaklaşık 8 yıldır Türkiye’deyim ve ne polisle işim oldu ne bir suça karıştım. Benim Türkiye’ye bir zararım olmadı. Ben yetkililerden yardım istiyorum. Bugün tekrar Ankara’daki polis karakolunu aradım, orada kendisiyle daha önce konuştuğum kişi, benimle telefonda görüşmeyi bile kabul etmedi. Neden böyle yapıyorlar bilmiyorum. Pasaportumu çıkartmak için başvuruda bulundum, ancak elimde fotokopiden başka hiç bir şey yok. Yeniden çıkıp çıkmayacağı da bile belli değil. Ben polislerden yardım istiyorum, biliyorum Türkiye’nin nüfusu çok ve işleri yoğun ama çaresizim. Eğer belgelerim olmazsa hiçbir şey yapamam" dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2015, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER