Pertek'teki Dağ Bisikleti Festivali Sona Erdi

Tunceli’nin Pertek İlçesi’nde ilk kez düzenlenen Dağ Bisikleti Festivali 2 gün süren etkinlik ve yarışmalardan sonra bugün sona erdi. Türkiye’nin değişik illerinden festivale katılan yaklaşık 200 bisikletçi sağanak yağmur altında zor anlar yaşadı.

Pertek'teki Dağ Bisikleti Festivali Sona Erdi
 
Pertek Kaymakamlığı ve Türkiye Bisiklet Federasyonunun ortaklaşa düzenlediği ve dün başlayan Dağ Bisikleti festivali kapsamında birçok etkinlik düzenlendi. Bugünkü etkinliklere, Tunceli Valisi Osman Kaymak, Emniyet müdürü Fahrettin Şen, Pertek Kaymakamı Memiş İnan, Belediye Başkanı Recai Vural ile çok sayıda vatandaş ve bisiklet sporcusu katıldı.
 
Tunceli Valisi Osman Kaymak, barış ve huzur ortamının Tunceli’yi daha ileri götürdüğünü belirterek, "Bu etkinlikler ilimiz için bir ilk olacak ve bunu çok önemsiyoruz. Ayrıca bölgemiz içinde çok önemli bir etkinlik. Bir çok çalışma ile birlikte  Dağ Bisikleti festivali ile Pertek ilçemiz bölgenin önemli bir cazibe ve turizm merkezi haline geldi. Belediye ve Kaymakamlık uyum içinde çalışarak Pertek ilçemizin gelişmesine önemli katkılar sunuyorlar. Bisiklet özellikle Avrupa ve Uzakdoğu’da çok fazla kullanılıyor. Ülkemizde de son yıllarda büyük bir gelişme sağlanmış durumda ve bisiklet kullanımı bir hayli yaygınlaşıyor. Bisiklet sporu insan sağlığı için çok yararlı olduğunu herkes biliyor zaten doktorlar bile herkesin bisiklet kullanmasını tavsiye ediyor sağlık anlamında çok iyi bir spor olduğunu düşünüyorum. Barış ve huzur ortamı ile birlikte ilimizde birçok alanda gelişme sağlanmıştır. Barış sürecinin devamı halinde ilimiz ve Pertek ilçemiz bu bir çok etkinlik ve festivale ev sahipliği yaparak turizm alanında önemli gelişmeler sağlanacaktır" dedi. 
 
Konuşmadan sonra birçok kategoride dağlık alanda 6 kilometrelik parkur içinde dağ bisikleti yarışmaları düzenlendi. Yarışmalara katılan sporcular aşırı yağmura rağmen yarışmaktan vazgeçmeyerek dağlık alanda çamur içinde yarışmayı tamamlayarak büyük bir başarı gösterdi. Yarışmada dereceye giren sporculara toplam 15 bin lira para ödülü dağıtılırken ilk üç sırayı alan sporculara para ödülünün yanı sıra derecelerine göre Cumhuriyet altınları dağıtıldı.
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2014, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER