Pegasus Eğitimde Atağa Kalktı

Pegasus Havayolları, kabin memurlarına acil durumlardaki eğitim için ’Mock-up’ olarak adlandırılan kabin simülatörünü hizmete aldı. Türbülanstan yangına, acil tahliyeden suya inişe kadar her türlü acil durumu yaşatan merkez ile eğitim standartlarının yükseltilmesi hedeflendi..

Pegasus Eğitimde Atağa Kalktı
Pegasus Hava Yolları Genel Müdürlük Eğitim binasında düzenlenen lansmanla tanıtılan yeni kabin simülatöründen havayolunda görevli kabin memurlarının yanı sıra sektördeki diğer şirketler de yararlanabilecek.
 
ÖZSOY: HAVACILIK EĞİTİMİ SABIR VE EMEK GEREKTİRİR
 
Tanıtımda konuşan Pegasus Hava Yolları Kabin Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nurçin Özsoy, eğitimin sabır ve emek gerektiren bir iş olduğunu söyledi. Özsoy, şöyle dedi:
 
"Günümüzde havacılık sektörü; tüm dünyada, hızla büyüyen, geleceği olan, çalışanlarına yeni fırsatlar ve gelişme olanakları sunan bir alan haline geldi. Pegasus olarak, kabin ekiplerinin eğitimine önemli ölçüde kaynak ayırmaktayız. Sektör standartları gereği teorik eğitimlerin yanı sıra uygulamalı eğitimlerin sıklıkla tekrar edilmesinin, kabin ekiplerimizin, olası durumlara karşı daha hazırlıklı ve donanımlı olmalarını sağlayacağını biliyoruz."
 
EĞİTİM ÜNİVERSİTELERDE VERİLİYOR
 
Artık üniversitelerde de Kabin Hizmetleri Meslek Yüksek Okulları ve havacılık eğitimi veren kurumların açılmaya başladığını da dile getiren Özsoy, şöyle devam etti:
 
"Yeni yapılanmaya göre bu okullarda öğrenim gören öğrencilerin uygulamalı eğitimleri bu simülatörde gerçekleşmesi gerektiğinden özel sektörde de bu alandaki imkânlara yönelik talepler artacaktır. Biz de Pegasus Hava Yolları olarak yaptığımız bu yatırım ile hem kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek donanıma sahip olacağız hem de bu donanımı diğer yerli-yabancı havayolları, Meslek Yüksek Okulları ve Eğitim Kurumları ile paylaşabileceğiz."
 
HER TÜRLÜ ACİL DURUMUN EĞİTİMİ YAPILIYOR
 
Simülatörde, kabinde çıkabilecek her türlü acil duruma karşı; yangın söndürme eğitimleri, acil bir inişte çıkışların kullanılışı ve yolcu tahliyesi, deniz üzeri acil inişlerde suda hayatta kalma teknikleri eğitimleri gibi farklı senaryoların uygulanabildiği eğitimler yapılıyor. Ayrıca misafir memnuniyetini artırmak için uygulamalı servis, diksiyon ve anons eğitimleri gerçekleştiriliyor. Son teknolojinin kullanıldığı bu eğitimler ile kabin memurlarının daha verimli çalışması ve dış dünyadaki gelişmeleri araştırarak işe inovasyon katmaları amaçlanıyor.
 
TÜM AŞAMALAR CANLANDIRILIYOR
 
En yeni teknolojik sistemlerin kullanıldığı kabin simülatöründe görsel ve sesli efektlerle gerçek ortam yaratılırken; misafir kabininde bulunan pencerelerden ve ana kapılarda bulunan gözetleme pencerelerinden eğitim için senaryolaştırılan her konu görselleriyle de destekleniyor. Simülatör ile tüm teorik ve pratik eğitimler bittikten sonra da kabin ekiplerine seçilmiş senaryolarla, uçuşta olabilecek acil durumlar yaratılarak kabin ekipleri bu gibi durumlarda ne yapmaları gerektiği konusunda pratik kazanabiliyor. Simülatörde gerçekleştirilen eğitimler aynı anda kayıt altına alınıp daha sonra kabin ekiplerine de-brifing olarak gösteriliyor ve değerlendirmeler yapılabiliyor.
Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2015, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER