Pazarda Seçmece Dönemi Bitiyor

Yeni 'Hal Yasası' ile birlikte, pazarcı esnafı ile tüketici arasındaki ürün seçme tartışmasının son bulacağı belirtildi

Pazarda Seçmece Dönemi Bitiyor

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, 5957 sayılı yeni "Hal Yasası" çerçevesinde hazırlanan yönetmeliklerin pazarcıların birçok sıkıntısını çözdüğünü söyledi.

Müşteriyle en çok muhatap olan esnaf grubunun pazarcılar olduğunu ifade eden Çakman, pazarcıların ürün seçme işleminden rahatsızlık duyduğunu dile getirdi.
 
Yeni "Hal Yasası" ile birlikte hem pazarcının hem de vatandaşın bu konudaki mağduriyetini gidereceklerini aktaran Çakman, şunları kaydetti: "Yılbaşından itibaren başlayacak uygulamayla üretim bölgesinden tüketim bölgesine gelen tüm tarım ürünlerinin kalibre edilmiş ve boylanmış olması gerektiği kanun hükmüne bağlandı. Bahçede belli kalibrelerde paketlenen ürünler hale gelecek ve pazarcı esnafı da o ürünü aynı şekilde alacak. Günümüzde tezgahın önü başka arkası başka, kasanın üstü farklı altı farklı. Bu uygulama ile birlikte bütün pazar yerlerinde tezgahtaki ürünün önüyle arkası aynı olacak. Yeni uygulama esnafa olduğu kadar tüketiciye de önemli kazanımlar getirecek. Küçük paketlerde ambalajlanmış ürünleri müşterimize sunacağız. Yılbaşından sonra tüm halkımız kaliteli ürün yiyecek. Pazarlardaki hoş olmayan tartışmalara son vereceğiz."
 
Pazarda kredi kartı kullanımı başlayacak
Çakman, pazarcı esnafının yeniliklere açık olduğunu, tezgahlarda çağın gereklerine uygun satış yapılacağını anlattı.
 
Federasyon olarak hem esnaf hem de tüketicinin menfaatine birçok proje geliştirdiklerine işaret eden Çakman, "2013 yılı itibariyle doğa dostu poşet uygulamasına başlayacağız. Yine tüm pazar yerlerinde tezgahlara post cihazı koyacağız. Pazardan ürün almak istediği halde nakit sıkıntısı yaşayan müşterilerimiz gidip marketten alışveriş yapıyor. Bu alternatif uygulamamız pilot bölgelerle başlayacak ve tüm Türkiye'ye yayılacak. Bankalarla görüşmelerimiz devam ediyor" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2012, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER