Özgür-Der Başkanı'ndan IŞİD Açıklaması: 10 Civarında Türkiyelinin Bu Saldırılarda Hayatını Kaybettiğini Biliyoruz

ABD’nin IŞİD’e karşı Suriye ve Irak’ta yaptığı hava operasyonu, Fatih Camii’nde Cuma namazı çıkışı protesto edildi. Özgür-Der ve İmkan-Der üyesi 100 kişi, Cuma namazı sonrası avluda toplandı. Sık sık tekbir getiren grup, "Katil ABD Irak’tan defol", "Katil İran Suriye’den defol", "Katil ABD İncirlik’ten defol", "Yaşasın Suriye cihadımız" sloganları attı. Gruptan bazı kişilerin, operasyonda öldüğü iddia edilen Ümit Yaşar Toprak ve Yakup Alnıak...

Özgür-Der Başkanı'ndan IŞİD Açıklaması: 10 Civarında Türkiyelinin Bu Saldırılarda Hayatını Kaybettiğini Biliyoruz
 
Açıklamanın ardından grup olaysız şekilde dağıldı. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, son operasyonlarda 10 civarında Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini öne sürdü. "Cephetül Nusra" (El Nusra) ve "Ahraruş Şam" karargahları ile misafirhanelerine yapılan saldırılarda 50’den fazla insanın şehit edildiğini söyleyen Kaya, "Bunların içinde 10 civarında Türkiyelinin olduğunu biliyoruz. Bir kısmı direnişe destek vermek için giden insanlar, bir kısmı yardım amacıyla bölgede bulunan insanlardır. Tam olarak sayı ve isimler elimizde yok. Ama 10 civarında Türkiyelinin bu saldırılarda hayatını kaybettiğini bilyoruz" diye konuştu.
 
"AÇIKLANABİLİR BİLGİYE ULAŞMIŞ DEĞİLİZ"
 
Kaya, "Bu bilgiler hangi kaynaktan size geliyor?" sorusuna ise, "Bölgedeki bu insanları misafir eden örgütler kesin açıklamalar yapmadı" yanıtını verdi. Rıdvan Kaya, bombardımanlar devam ettiği için bölgede kaos ortamı olduğunu söyledi. Sadece 3 Türk’ün isminin belirlenebildiğini kaydeden Kaya, "İkisinin ismi burada ifade edildi. Diğerinin ismi de bir gazetede var. Açıklanabilir bilgiye ulaşmış değiliz. Zannediyorum ki birkaç gün içinde bu isimler öğrenilebilir. Bunlar "Cephetül Nusra" ve "Ahraruş Şam" örgütünün kamplarında ya da misafirhanelerinde kalıyor. Hepsi savaşçı değil. Savaşçı da var, yardım eden de var" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER