Özgecan'ın Öldürülmesine Kınama

Mersin’in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesi, Kırıkkale Barosu tarafından kınandı. Baro Başkan Vekili Yeşim Oktar Varlı yaptığı basın açıklamasında, Aslan’ın şiddete uğrayıp, işkence edilir tarzda vahşice öldürülmesini kınadıklarını söyledi.

Özgecan'ın Öldürülmesine Kınama
 
Kırıkkale Barosu Başkan Vekili Yeşim Oktar Vanlı’nın baroda yaptığı açıklamaya Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Aylin Yurdakul ile baro üyeleri katıldı. Avukat Yurdakul yaptığı açıklamada, "Yine bir kadın cinayeti ile sarsıldık. Kanımızı donduran, haliyle yüzümüze tokat gibi çarpan, insanlıktan utandıran vahşiliğiyle henüz 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, 4 gün önce evine gitmek için bindiği minibüste, insanlıktan nasibini almamış vahşiler tarafından tecavüze uğradı, bıçaklanarak öldürüldü ve ardından yakıldı. Cesedi dere kenarında bulundu. Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllardır defalarca dile getirdik. Kadınlarla erkekler arası fiili eşitsizlik ve her türlü ayrımcılığın bir sonucu olan erkek şiddetine karşı acil olarak önlem alınması gerektiğini belirttik. Ancak önümüze çıkan acı gerçek, medeni kanunun kabulü ile önemli haklar kazandığımız 17 Şubat 1926’dan buyana gerçek sorunun çözümünün toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı bakış acısının değiştirilmesi gerekiyor ve bu konuda bir arpa boyu yol alamamış olmazdır" dedi. 
 
Avukat Yurdakul, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın sona erdirilmesi için, devletin kadınlara yönelik her türlü şiddet eylemini açık bir şekilde kınamasını, aile içi şiddeti, kadın ve çocuklara yönelik şiddetin önlenmesi için kampanyalar, programlar başlatılması gerektiğini söyledi. Yurdakul, evde sokakta, işyerinde yaşanan kadına yönelik şiddetin sorumlularının yargılanması ve caydırıcı yasal tedbirlerin alınmasını istedi.
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER