Özgecan İçin Sessiz Çığlık Eylemi

Üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın öldürülmesi Beşiktaş Belediyesi’nde sessiz çığlık eylemiyle protesto edildi. Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, konuşmasında “Masum meleğimiz Özgecan’ın bayraklaştırdığı kadın cinayetleri karşısında ’Sessizliğimizle tüm Özgecan’ların Sesi’ olacağız” dedi.

Özgecan İçin Sessiz Çığlık Eylemi
Beşiktaş Belediye binası önünde siyah giyinenlerin katıldığı bir sessiz çığlık eylemi gerçekleştirildi. Beşiktaş Belediyesi çalışanları öncülüğünde 3000’e yakın kişinin katıldığı bu  eyleme dışardan vatandaşlar da destek oldu. Eyleme katılanlar ellerinde Özgecan fotoğraflarını taşırken, yakalarına ise “Şiddet hayır barışa evet” anlamına gelen mor kurdele taktılar…
 
Sessiz çığlık eylemi 15 dakika süren saygı duruşunun ardından kadınlar hep bir ağızdan “Kadına şiddete hayır, ölmek istemiyoruz” sloganları attı. Kadınlara erkeklerden de büyük destek geldi. Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:
 
 “Bugün burada, hayatının baharında tecavüze uğrayarak hunharca katledilen masum meleğimiz Özgecan Aslan için toplandık… Yirmi yaşındaki gencecik üniversiteli kızımızın uğradığı akıllara durgunluk veren vahşet hepimizin yüreğini dağladı. Hayatında olumsuz cümle kurmayı sevmeyen bir insan bir politikacı olarak bu olay beni çok derinden etkiledi… Bu artık münferit diyemeyeceğimiz toplumsal bir sorun haline dönüşen kadın cinayetleri yüreklerimizi dağlıyor… Masum meleğimiz Özgecan’ın bayraklaştırdığı bu kadın cinayetleri karşısında artık ’Sessizliğimizle tüm Özgecan’ların Sesi’ olacağız… Tüm yurtta Özgecan Aslan cinayetini protesto eden gösteriler düzenlendi ve bu olay Türkiye’de gittikçe artan kadına şiddet olgusunun bayrağı haline geldi. Beşiktaş Belediyesi olarak bizler de olayın hemen ardından Özgecan Aslan’ın ailesine taziye mesajımızı ilettik, acılarını paylaştık… Ancak böyle bir acı karşısında yüreği kor ateşlerle yanan bir aileye ne söylenebilir ki? "
 
“SESSİZLİĞİMİZLE TÜM ÖZGECAN’LARIN SESİ” OLACAĞIZ…
 
Haznedar, "Biz Beşiktaş Belediyesi olarak bunun için elimizden geleni yapacağız ve başka Özgecan’lar ölmesin, kadına şiddet dursun ve tabii ki en ağır şekilde cezalandırılsın diye uğraşacağız" dedi.
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER