Özgecan İçin Hatıra Ormanı Oluşturuldu

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde geçen ay öldürülen üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın anısının yaşatılması için Mersin’de hatıra ormanı oluşturulup 1500 fidan dikildi. Ormana dikilen ilk fidanın toprağını baba Mehmet Aslan kendi elleriyle atıp eşi Songül Aslan ile de can suyu verdi.

Özgecan İçin Hatıra Ormanı Oluşturuldu
 
Mersin Otobanı Gözne Gişeleri yakınlarında 15 dönümlük alanda oluşturulan Özgecan Aslan Hatıra Ormanı’na ağaç dikimi için tören düzenlendi. Törene Vali Özdemir Çakacak, eşi Kevser Çakacak, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz, Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, Özgecan Aslan’ın babası Mehmet Aslan, annesi Songül Aslan, kardeşi Barış Ali ve ablası Beste Aslan katıldı.
 
Törende bir konuşma yapan Orman Bölge Müdürü Abit Baca, Özgecan Aslan’ın hatırasını yaşatmak adına oluşturdukları hatıra ormanına 1500 fidan dikileceğini belirterek, Özgecan’ın unutulmamasını sağlamak, bir fidanın büyütülmesini, kalbimizde, hafızalarımızda büyütmek, yaşatmak için fidan dikerek ormanı tesis edeceğiz" dedi.
 
Vali Çakacak ise, yaşam ve sevgi dolu Özgecan’ın hayatının baharında gencecik bir fidan gibi kopartıldığını belirtirken, bu acı olay karşısında ailenin toplumun her kesimine adeta ders verircesine metanetli, asil ve vakur bir duruş sergilediğini ifade etti. Özellikle baba Mehmet Aslan’ın sözleri ile tüm toplumu sağduyuya davet ettiğini kaydeden Çakacak, şunları söyledi:
 
"Mehmet beyinde söylediği gibi kızımız Özgecan dünyanın en iyi psikologu olmayı hayal ediyordu. Toplumun tüm kesimlerince Özgecan adının yaşatılması, unutulmaması adına çeşitli etkinlikler düzenlenmekte. Yapılan çeşitli tesislere adı verilerek, Özgecan adı çeşitli tesislerde yaşatılmaktadır. Bizlerde Özgecan’ın ismini ve sevgisini kalıcı kılmak adına her inançta, her kültürde kutsal kabul edilen, sevginin, canlılığın sembolü olan ormanı seçtik."
 
ELLERİYLE DİKTİLER
 
Konuşmaların ardından İl Müftüsü Ali Melek dua okundu. Daha sonra ise fidanlar toprakla buluşturuldu. İlk dikilen fidana toprak atan Vali Çakacak, daha son küreği baba Mehmet Aslan’a uzattı. Baba Aslan, aldığı küreği bırakarak elleri ile ağaç köküne toprak koydu. Acılı anne Songül ile abla Beste ve kardeşi Barış Ali Aslan da dikilen fidana toprak bıraktı. Daha sonra Mehmet- Songül Aslan çifti, dikilen fidana birlikte can suyu verdi.
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2015, 13:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER