Özgecan Aslan İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Kendilerini "Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnisiyatifi" olarak tanıtan grup, Fatih Camii’nde Özgecan Aslan için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Özgecan Aslan İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı
Kadınların çoğunlukta bulunduğu grup, Fatih Camii’nde "Pembe minibüs değil, pembe erkek", "Ahiret gününde tahrik indirimi yapılmayacak" yazılı dövizler taşıdı. Kadınlar ve erkekler gıyabi cenaze namazı için yan yana saf tuttu.
 
"ŞİDDETİN ÖNLENMESİ İÇİN MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANMAYA ÇAĞIRIYORUZ"
 
Namazın ardından Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnisiyatifi yaptıkları basın açıklamasında şunları söyledi: "Ne Özgecan’ın ne de başka bir kadının öldürülmesinin bahanesi olamaz. Devlet yetkilileri kadınlarla ilgili söylemlerinin ürettiği ve etkilediği algının kadına yönelik şiddeti meşrulaştırmaya yönelik olduğunu düşünmekteyiz. Yazarların, din alimlerinin, basın yayın organlarının kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzü normalleştiren söylemlerinin failin değil şiddete uğrayanın suçlandığı bir zemin oluşturduğunu üzülerek ve öfkelenerek izlemekteyiz. Hukuk sistemindeki ’iyi hal’ ve ’tahrik indirimleri’nin katil ve tecavüzcüleri koruduğu ortadadır. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için meclisi olağanüstü toplanmaya çağırıyoruz. Bu davanın takipçisi olacağımızı hatırlatıyoruz."
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2015, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER