Özenti Ve Arkadaş Etkisi Bağımlı Yapıyor

Zonguldak’ta liseliler için düzenlenen uyuşturucu panelinde konuşan Bülent Ecevit Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Blim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Nuray Atasoy, "Beğendiğiniz bir artist sigara içiyor. ’O kadar kötü bir şey olsa o niye yapsın?’ diyebilirsiniz. Bu özenti ve arkadaş etkisi sigara bağımlığına neden oluyor" dedi.

 Özenti Ve Arkadaş Etkisi Bağımlı Yapıyor
Zonguldak Alkol ve Uyuşturucu ile Mücadele Derneği, Kız Meslek Lisesi öğrencilerine, ’Uyuşturucunun Neresindesiniz, Çözümleri’ konulu panel düzenledi. Genel Maden İşçileri Sendikası Salonu’ndaki panelde konuşan Doç. Dr. Nuray Atasoy, hastalık olarak gördükleri bağımlılığın hiç fark etmeden ortaya çıktığını söyledi. En çok görülen bağımlılığın sigara bağımlılığı olduğunu vurgulayan Atasay, şöyle konuştu:
 
"İnsanlar çoğu zaman sizin yaşlarınızda merakla başlar. Herkes, ’içmeyin, zararlı’ diyor. Sokağa çıkıyorsunuz bir sürü insanın elinde sigara var. Ya da beğendiğiniz bir artist sigara içiyor. ’O kadar kötü bir şey olsa o niye yapsın?’ diye düşünebilirsiniz? Bu özenti ve arkadaş etkisi sigara bağımlılığına neden oluyor. Bağımlılık yapan maddelerin hepsi hoş eden şeyler. Zaten problem de orada. Bir sigarayı içiyorsunuz, rahatlıyorsunuz, kafa keyif oluyor. Maddenin bağımlılığını da sağlayan bu özellikleridir."
 
’ŞİDDETE HAYIR’
 
Öğrencilerden her türlü şiddete karşı duyarlı olmalarını da isteyen Atasoy, hastaneye getirilen bir öğrencinin başına gelenleri örnek vererek, şöyle konuştu:
 
"Geçen bir öğrenci getirdiler sizin yaşlarınızda. Bir yurtta kalıyor ve inanılmaz bir işkence görüyor. Büyük sınıflar küçük sınıfları böyle eğitimden geçiriyormuş. Bu eğitim olabilir mi? Olamaz. Çocuk hasta olmuş artık o baskı, o işkencede. Bazen sizin yaşlarınızda kendini büyük hissetmek için bir başkasına, kendinizden daha zayıf olana, küçük olana bir şeyi yapabiliyor olmak, güç gösteriyor olmak sanki bir güçmüş gibi oluyor. Aslında değil. O nedenle kendi hayatımızda eğer oluyorsa, evinizde oluyorsa, siz bir parçası oluyorsanız ya da birine bir şey yapılıyorsa, bu bir ruhsal şiddet de olabilir, fiziksel şiddet de olabilir, cinsel şiddet de olabilir, hayatımızın her alanında ’şiddete hayır’ dememiz gerekiyor. Bize yapılıyorsa da mutlaka yardım istememiz gerekiyor. Çünkü çok önemli bir stres sebebi."
 
Dernek Başkanı 63 yaşındaki Nejdet Özkan da alkol ve uyuşturucunun zararlarıyla ilgili sunum yaptı. Özkan, 5 yıl önce bıraktığı alkol nedeniyle 6 evlilik yaptığını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER