Özel'den Üreticiler İçin Teklif

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Manisa’nın Sarıgöl İlçesi’nde soğuk ve kar nedeniyle bağları,  zeytinlikleri zarar gören üreticilerin sıkıntılarının çözümü için Meclis’e sunduğu kanun teklifine iktidar milletvekillerinin desteğini istedi.

Özel'den Üreticiler İçin Teklif
Hava sıcaklıklarının 15 gün önce -25 dereceye kadar düşmesi sonucunda Sarıgöl’ün Kızılçukur, Dadağlı, Alemşahlı, Dindarlı, Karacaali, Beyharmanı ve Günyaka Mahalleri’nde yaklaşık 10 bin dönüme yakın üzüm bağı ve zeytinlikte büyük oranda hasar meydana geldi. CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, kar altında kalan ve soğuktan etkilenen kırsal kesimdeki yedi mahallede bulunan bağ ve zeytinlikleri gezip, inceleme yaptı, üreticilerin sorunlarını dinledi. Muhtarlarla tek tek görüşüp, mahalle kahvehanelerinde vatandaşlarla sohbet etti.
 
Milletvekili Özel, köylerdeki hasar oranının yüzde 50 ile yüzde 100 arasında olduğuna dikkati çekti. Nisan ayında bağ çubuklarındaki gözlerin uyanmaması durumunda çiftçilerin 2 yıl boyunca hiç ürün alamayacağını vurgulayan Özel, konuyu bir soru önergesi ile TBMM’ye taşıdığını, ayrıca sorunun çözümü için bir de kanun teklifi hazırladığını söyledi.
 
"ÖNLEM ALINMAZSA ÜRETİCİLER İFLAS EDECEK"
 
Bağların her ne kadar TARSİM kapsamında sigortalanmış olsa da uyanmadan, yeşil sürgün görünmeden sigortanın başladığının da altını çizen Özel, "Oysa olması gereken tam sigorta ile çiftçinin ürününü her durumda güvenceye almak olmalı. Bu sorun zeytin ağaçlarında da aynı şekilde yıllardır devam ediyor. Sarıgöl’ün köylerinde şu anda çiftçilerimiz ciddi mağduriyet yaşıyor. Buraya devlet şefkatli elini uzatmazsa çiftçilerimiz daha da mağdur olacaklar. Zaten bankalara borçları var. Borç gırtlağa kadar dayanmış. Nisan ayında tomurcuklar sürgün vermezse ürün alamayacak ve bu yıl ve gelecek yıl ürününü satamadıkları için de iflasın eşiğine gelecekler. Devletin derhal buraya elini uzatması, Sarıgöl ve benzeri sorunları yaşayan diğer ilçelerimiz için harekete geçmesi lazım" dedi.
 
Çiftçilerin yaşadığı mağduriyetin çözülmesi amacıyla bir kanun teklifi hazırladığını da belirten Milletvekili Özel, konuyla ilgili iktidar partisi milletvekillerine de çağrı da bulunup, "Gelin hazırladığım bu kanun teklifini elbirliği ile Meclis’ten geçirelim ve çiftçimize rahat bir nefes aldıralım" dedi. Özel, Meclis’e sunduğu Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’nin kapsamını söyle aktardı:
 
"Bağlardaki hasarı yüzde 50 ve daha çok olan üreticiler için, yüzde 50 hasar için dönüm başına 1000 TL, yüzde 50’den fazla hasarı olan üreticiler için ayrıca her yüzde 1’lik tespitte dönüm başına 10 TL. Yüzde 70 hasarlı bağlara 1200 TL, yüzde 90 hasarlı bağlara 1400 TL, yüzde 100 hasarlı bağlara ise 1500 TL olmak üzere 2015 ve 2016 yılında üreticiye Hazine tarafından ödeme yapılması."
Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2015, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER