Özel Eğitim Bölümü Öğrencilerinin Atama Tepkisi

Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü 3’üncü sınıf öğrencileri, sınıf öğretmenleri ve branş öğretmenlerinin, özel eğitim öğretmeni olarak atandığı gerekçesiyle halk otobüslerine afiş asarak protestoda bulundu.

Özel Eğitim Bölümü Öğrencilerinin Atama Tepkisi
 
Öğrenciler, şehir içinde yolcu taşıyan özel halk otobüsü firması önünde toplandı. Öğrenciler, ’Branşıma dokunma’, ’Aracınızı bir veterinere mi emanet edersiniz? Peki hastanızı bir kasaba? O zaman özel gereksinimli çocuklarınızı da özel eğitim öğretmenlerine emanet edin’ yazılı afişleri halk midibüslerinin camlarına yapıştırdı.
 
Öğrencilerden Furkan Köse, kendi alanlarında sınıf öğretmenliğinden 6 bin atama yapılması söz konusu olduğunu söyledi. Bunun doğru olmadığını, toplumda farkındalık yaratmak amacıyla eylem yaptıklarını belirten Köse, şöyle dedi:
 
"Toplumsal farkındalık yaratmak ve konunun hassasiyetini kamuoyuna ve bütün topluma duyurmak istiyoruz. Türkiye genelinde de böyle çalışmalar devam ediyor. İstanbul, Ankara, Samsun ve diğer illerdeki arkadaşlarımız da açıklamalarını yaptı. Bu uygulama hukuka aykırı. Düzenleme, öğretmen ve eğitim alan bireyin olumsuz etkilenmesine yol açacak olup, ülkemizin taraf olduğu engellilerin haklarına ilişkin sözleşmenin eğitimi düzenleyen 24’üncü maddesine, Anayasa ve ulusal hukukumuza uygun düşmemektedir."
 
Öğrenciler, açıklamanın ardından dağıldı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2014, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER