banner51

Otuz Yıl Sonra Kızına Ulaştı

Bir dönem ’Perihan Abla’ başta olmak üzere birçok televizyon dizisinde, reklam filminde rol alan ve sonrasında yerleştiği Antalya’da bir kafeteryanın çay ocağında işe başlayan İffet Kalkan, 30 yıl önce koptuğu kızı Hümeyra Öztürk Jamil’e DHA’nın haberi sayesinde kavuşuyor.

Otuz Yıl Sonra Kızına Ulaştı
DHA’nın, ’Dizilerde oynadı şimdi çaycı oldu’ başlıklı haberi, Avustralya’daki Türk gazetelerinde, internet sitelerinde yayınlandı. İffet Kalkan’ın fotoğrafını gören Hümeyra Öztürk Jamil, 30 yıl önce izini kaybettiği annesinin Antalya’da yaşadığını öğrendi. Haberden yola çıkarak annesinin telefonuna ulaşan Jamil, onunla kısa bir görüşme yaptı. Anne- kız, en uygun zamanda görüşmek için de sözleşti.
 
Kızıyla konuştuğunda gözyaşlarını tutamayan İffet Kalkan, şu an 41 yaşında olan kızını ilkokuldan mezun olduktan sonra ayrıldığı eşi Tahir Jamil’e teslim ettiğini, iki yıl süren telefon ve mektuplaşmanın ardından bağlantılarının tamamen kesildiğini anlattı. Kalkan, 30 yıldır yüzüne, sesine, nefesine hasret yaşadığı kızından ayrılış hikâyesini şöyle özetledi:
 
"1972 yılında, Avustralya asıllı Tahir Jamil ile evlendim. İstanbul’da yaşıyorduk. 1973 yılında kızım Hümeyra dünyaya geldi. Kızım ilkokul öğrencisiyken eşimden ayrıldım. İstanbul’da, dul bir kadın olarak tek başıma genç bir kızı yetiştirmem çok zor olacaktı. Baba Avustralya’ya dönmüştü. İlkokulu bitirince kızımı gelip almasını, Avustralya’da ona iyi bir gelecek sağlamasını istemiştim. Kızım okulunu bitirince babası Avustralya’dan geldi, Hümeyra’yı aldı. Baba-kız Avustralya’ya döndü. Kızımla, iki yıl kadar telefonla ve mektupla haberleştik. Son gelen mektubunda, babasının evlendiğini, iki de kardeşi olduğunu, çok mutlu yaşadığını yazmıştı. Ben de bu arada birkaç kez iş, ev ve şehir değişiklikleri yapmıştım, kızımın telefon ve adresini kaybetmiştim. İletişim tamamen koptu."
 
UMDUNU TAMAMEN YİTİRMİŞTİ
 
Kızıyla tekrar irtibat kurabilmek, yaşayıp, yaşamadığını öğrenebilmek için Türkiye’deki Avustralya Konsolosluğu’na, Avustralya’daki Türk Konsolosluğu’na defalarca başvurduğunu aktaran İffet Kalkan, "Hiçbirinden olumlu yanıt alamadım. Aradan yıllar geçti. ’Kızım yaşasaydı, beni mutlaka arar bulurdu’ dedim, yaşamadığını düşündüm. Gece gündüz hep ağladım, gözyaşlarım hiç dinmedi. Tam 30 yıl evlat hasretiyle yaşadım. Kızımın hayatta olduğu haber beni çok heyecanlandırdı" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2014, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER