banner51

Otomobiller IŞİD'e Mi Satıldı?

Türkiye’nin farklı illerindeki oto kiralama acentelerinden kiraladıkları araçları Suriye’ye götürüp sattıkları iddiasıyla aranırken, firma sahipleri tarafından yakalanan iki şüpheliden biri parmak izi kontrolüne giderken, polisin elinden kaçtı.

Otomobiller IŞİD'e Mi Satıldı?
 
Adana’da Merkez Otogar içerisindeki oto kiralama şirketi sahibi 25 yaşındaki Onur Saltan’ı aynı cep telefonu üzerinden farklı ses tonlarına ait iki kişi arayarak araç kiralamak istedi. Bunun üzerine şüpheye kapılan Saltan, arayan kişiyi işyerine davet etti. Gelen kişinin kimlik bilgilerini güvenlik portalında kontrol eden Saltan, bu kişinin de daha önce farklı firmalara ait 15 aracı alıp,  iade etmediğini saptadı. Şüpheliyi oyalayan Saltan, haber verdiği yakınları ile birlikte  şüpheliyi ve ona gözcülük yapan Cüneyt Çakıcı’yı yakalayıp polise teslim etti.
 
POLİSİN ELİNDEN KAÇTI
 
Üzerinden sahte kimlik çıkan oto kiralama şebekesinin elebaşı olduğu ileri sürülen şüpheli Hasan Said Y. parmak izi alınmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü sırada ekibin elinden kaçtı. Bu kişinin İstanbul, İzmir, Ankara, Elazığ, Mersin ve Hatay’daki oto kiralama firmalarından farklı model ve marka 473 araç kiraladığı, çoğunun iade edilmediği, Suriye’ye satılmış olabileceği belirlendi.
 
IŞİD’E SATILDI İDDİASI
 
Oto kiralama şirketi sahiplerinden Selim Akyüz, uzun bir süredir kiralanan araçların Suriye tarafına kaçırıldıktan sonra IŞİD terör örgütüne satıldığını iddia etti.
 
Yakaladıkları iki şüpheliden birinin ortadan kaybolduğunu anlatan Akyüz, "Biz üç oto kiralama şirketiyiz. Bizden kiralanan arabalardan biri Suriye’ye girmek üzereyken yakaladık. Arabanın alt takımlarını yere vurunca gidemez hale gelmişti. O nedenle orada bırakıp gitmişler. Araçlar Suriye sınırında görüntülendi. IŞİD’e sattığı belirlendi" dedi.
 
KAÇIRMA YÖNTEMLERİ
 
Oto kiralama şirketlerinden bir haftalığına kiraladıkları araçları Suriye tarafına kaçırıp, orada sattıkları iddia edilen şüphelilerin, kiraladıkları lüks ve yüksek modelli araçların plakalarının belirlenememesi için ’gelin arabası’ süsü verdikleri öğrenildi. Araçların  kaçırıldığının takip sisteminden anlaşılmaması için şüphelilerin GPRS cihazlarını düşük modeldeki araçlara taktıkları öğrenildi. Polis, yakalanan ve kaçan 2 kişi ile bağlantılı olabileceği üzerinde durulan bir kişiyi daha gözaltına alarak soruşturmayı sürdürüyor.
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER