Otobüslere Takip Sistemi

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın evine gitmek için bindiği minibüs şoförü Ahmet Suphi Altındöken tarafından öldürülmesinden sonra kentteki tüm toplu taşıma araçlarını güvenlikli hale getirmeye karar veren Büyükşehir Belediyesi, kamera, alarm ve araç takip sistemiyle donatılmış ilk otobüsün tanıtımını yaptı.

Otobüslere Takip Sistemi
Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programla güvenlikli hale getirilen toplu taşıma aracının basına tanıtımını Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz yaptı. Donanımları bakımından Türkiye’de bir ilk olan sistem kapsamında toplu ulaşımda kullanılan kartlara, kart sahibin bilgileri de eklenecek. Araca binen yolcu, kartını okuttuğunda bilgileri takip merkezine aktarılacak. Yolcunun herhangi bir tehdit ile karşılaştığında panik butonuna basması durumunda imdat çağrısı anında takip merkezine düşecek. Navigasyon aracılığıyla aracın hangi yönde seyrettiğini ayrıntılarıyla harita üzerinde görecek olan merkezdeki görevliler, imdat çağrısı gelen aracın bilgilerini ve bulunduğu konumu güvenlik güçleriyle paylaşacak. Ayrıca araçtaki kameraların kaydettiği görüntüler, vatandaşların akıllı telefonlarına indireceği uygulama sayesinde canlı olarak izlenebilecek.
 
’ÖZGECAN HADİSESİ SON OLSUN’
 
Belediye bünyesinde bulunan araçlarının tamamının 3 ay içerisinde bu sistemle donatılacağını ve en kısa zamanda kentte toplu taşıma yapan tüm araçların kartlı sisteme geçerek kameralı takip sistemini kullanacağını belirten Başkan Burhanettin Kocamaz, bu sistemi kullanmayan şoförlerin hattan men edileceğini kaydetti.
 
Sistemin Türkiye ve dünyaya örnek olacak bir uygulama olacağını ifade eden Başkan Kocamaz, kısa bir süre önce aldıkları otobüslerde kamera bulunduğunu hatırlatarak Özgecan Aslan’ın öldürülmesinden sonra kameranın bu tür olaylarda yeterli olmayacağı görüşüne vararak kentteki tüm toplu taşıma araçlarına bu sistemi kurmaya karar verdiklerini söyledi.
 
Sistemi de ilk olarak belediyenin otobüsüne kurduklarını kaydeden Kocamaz, şunları söyledi:
 
"3 ay içerisinde belediyenin bütün araçlarına taktıracağız. Şoför otobüse bindiğinde kendine verilen kartı okutacak ve merkezden otobüsü kimin kullandığını takip edeceğiz. Otobüs ve bütün toplu taşıma araçlarına her kim bindi ise binen kişinin okuttuğu kart ile merkezden takip edilecek. Herhangi bir hadise ile karşılaştığımızda, kimin hangi otobüste olduğu hem de binen yolcunun hangi araçta saat kaçta bulunduğunu takip edeceğiz. "
 
Başkan Burhanettin Kocamaz daha sonra panik butonuna basıp ekrana yansıyan ’SOS’ yardım çağrısını cep telefonundan takip ederek sistemin nasıl çalıştığını katılımcılara uygulamalı olarak anlattı.
Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2015, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER