Otellere Telif İndirimi

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), turizm tesislerinin ödemesi gereken telif hakları için 4 müzik meslek birliğiyle ilkini 2008 yılında imzaladığı protokolu yeniledi. Yeni protokolle TÜROFED üyesi otellere yüzde 80 oranında indirim sağlandı.

Otellere Telif İndirimi
TÜROFED ve müzik meslek birlikleri Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG), Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP), Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYOBİR) arasında, turizm tesislerinin ödemesi gereken telif hakları ücretleri konusunda yeni bir protokol imzalandı.
 
Antalya’da Akra Barut Otel’deki protokol törenine, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, MESAM Başkanı Arif Sağ, MSG Başkanı Garo Mafyan, MÜYAP Başkanı Bülent Forta, MÜYOBİR Başkanı Burhan Şeşen ve TÜROFED kurucu Başkanı Ahmet Barut katıldı. Toplantıda ayrıca müzik meslek birliklerinin yöneticileri Edip Akbayram, Onur Akın, Metin Özülkü, Burhan Şeşen, Ali Kocatepe, Ali Rıza Binboğa, Belkıs Akkale, Bora Öztoprak ve Aşkın Tuna yer aldı.
 
2008 SONRASI AÇILAN OTELLERİN BORÇLARI SİLİNECEK
 
Yeni protokol TÜROFED üyesi otellere yüzde 80 oranında indirim sağlarken, 2008 yılı sonrasında hizmete açılan ve lisanslanmayan otellerin geçmişe yönelik borçlarının silinmesini öngörüyor. Protokol kapsamındaki indirimlerden yararlanmak isteyen konaklama tesislerinin, öncelikle TÜROFED’e üye olmaları ve 6 ay içinde meslek birlikleri ortak lisanslama birimine başvurmaları gerekiyor.
 
Osman Ayık, ilkini 2008 yılında imzaladıkları protokolle çok önemli bir aşamayı geride bıraktıklarını belirterek, "Türkiye’nin konaklama sektörü olarak müziğin, sanatın her zaman yanındayız. Telif haklarında bu anlamda ilk imzayı atan kurum olmanın gururuna da sahibiz. Biz biliyoruz ki ancak böyle işler bir yere gidebilir" diye konuştu. Ayık, TÜROFED olarak ilerleyen günlerde telif bilincinin yaygınlaşması adına da TÜROFED’i oluşturan 13 bölge derneğinde çalışmalar yapacaklarını söyledi. TÜROFED bünyesinde bulunan 2 bin 200 civarında tesis içinde 1675’inin telif hakları konusunda lisanslamasının yapıldığını aktaran Ayık, en kısa sürede bu sayıyı daha yukarı çekeceklerini söyledi. Ayık, lisanslaması yapılan otellerin 4 müzik meslek birliğine yıl içinde 6- 7 milyon TL civarında ödeme yaptığını dile getirdi.
 
MÜYAP Başkanı Bülent Forta da, sanatın ve sanatçının hakkının ödenmesinin önemli bir misyon olduğunu belirterek, "Bir yanıyla TÜROFED, sivil toplum örgütü olarak kendi üyelerinin çıkarı adına çok iyi bir anlaşmaya imza atmış oldu" diye konuştu.
 
’HA KAÇAK ELEKTRİK, HA TELİFSİZ ESER’
 
TÜROFED Kurucu Başkanı Ahmet Barut ise 2008’de yapılması gerekeni yaptıklarını belirterek, "Ha kaçak elektrik kullanmışsın ha telifi ödenmeyen bir sanat eserini otellerimizde kullanmışız. Bunu ortadan kaldırdık" dedi. MÜYOBİR Başkanı Burhan Şeşen de bu yıl canlı performansların lisanslanması konusunda bir çalışmaları olacağını dile getirdi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2015, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER