Osmanlı Dönemi Mezar Taşlarındaki Mesajlar Çözülecek

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği ile Avrupa Birliği Bakanlığı Ulusal Ajans arasında, Kuşadası Adalızade Mezarlığı’nda bulunan Osmanlı Dönemi mezar taşlarının envanterinin yapılması projesi için sözleşme imzalandı.

Osmanlı Dönemi Mezar Taşlarındaki Mesajlar Çözülecek

 

Kuşadası Adalızade Mezarlığı’nda bulunan Osmanlı Dönemi mezar taşlarının envanterinin yapılması hedeflenen projede, İtalya’dan 'Scrambieuropei' adlı gençlik kuruluşu da görev alacak. Dernek Başkanı Mahmut Ökçesiz, Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği ile AB Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) arasında geçen hafta imzalanan sözleşme ile projenin resmiyet kazandığını söyledi. Ökçesiz, "1 Haziran’da başlayacak ve ekim ayının sonunda bitecek olan proje kapsamında 500 adet mezar taşı tek tek fotoğraflanacak. Üzerindeki Osmanlıca ve Arapça yazılar okunacak. Şekil ve sembollerin anlamları açıklanacak. Envantere kaydedilecek ve proje sonunda tüm bu bilgiler hem DVD hem de proje kitabı olarak yayınlanacak. Çalışmalara proje kapsamında beş İtalyan genci katılacak. Proje faaliyetleri olarak envanter çalışması, mezar ustalarını ziyaret, Türk ve İtalyan mezarlık kültürleri toplantısı, Türk ve İtalyan kültür geceleri, makam ziyaretleri gibi bir dizi etkinlikler düzenlenecek. Proje ürünleri olarak internette herkesin parasız faydalanacağı bir web sitesi açılacak. 100 adet DVD ve 50 adet envanter kitabı bastırılacak ve ilgili kurum ve kuruluşlara dağıtılacak. Projeyi Aydın İl Kültür Müdürlüğü ve Kuşadası Belediyesi destekliyor" dedi. 
 
Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği’nin projesi, yılda üç kez açılan ve ülke genelinde yüzlerce kurum, kuruluş ve derneğin katıldığı proje başvurularında toplam 268 proje arasından 2’nci olmuş ve 7 bin 800 euro karşılıksız hibe almaya hak kazanmıştı. 
Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2012, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER