Osmanlı Çinileri Çin'e İhraç Edilecek

Yozgat’ın Sorgun İlçesi’nde Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğü bünyesinde 5 yıl önce açılan kursta ev kadınları ve engellilerce yapılan el emeği, göz nuru çiniler, 5 yıldızlı otellerde sergilenmeye başlandı. Otel işletmecileri, Sorgun’da yapılan Osmanlı çinilerinin çok beğenildiğini, destek verildiği takdirde marka olabileceğini belirtirken, Kaymakam Ali Arslantaş’ın girişimleri sonucu Çin’e de ihraç edileceği belirtildi.

Osmanlı Çinileri Çin'e İhraç Edilecek
Sorgun Büyük Termal Otel Müdürü İbrahim Günay, 2014 yılında tamamlanan 5 yıldızlı Termal Oteli Mart ayında açmayı planladıklarını belirterek, HEM Müdürlüğü bünyesinde üretilen çinileri çok beğendiklerini söyledi. Günay, destek verilmesi halinde bu çinilerin marka haline gelebileceğini kaydetti.
 
KAYMAKAM: ÇİN’E İHRAÇ EDECEĞİZ 
 
Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş ise çinileri üreten ekibin karınca gibi çalıştığını belirterek, "El emeği, göz nuru çok güzel ürünleri ortaya çıkarmayı başardılar. Sorgun çinileri Medine Osmanlı Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Geçen ay Çin’de bir görüşmemiz oldu. Artık Sorgun Çini’lerini sadece Medine’ye değil, Çin’e de ihraç etmeye başlayacağız" dedi.
 
Belediye Başkanı Ahmet Şimşek de Osmanlı, Selçuklu dönemine ait desenlerin öne çıkarıldığı Çini’lerin Sorgun’da açılışı yapılacak 5 yıldızlı otelde sergileneceğini belirtti. Başkan Şimşek, "Bu çinileri diğer otellerin de tercih edeceğini umuyoruz. Sorgun, ilerleyen dönemlerde Çini üretiminde bir marka haline gelecek" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER