banner51

Ordu'ya Botanik Bahçe Kuruluyor

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Enver Yılmaz, Karadeniz Bölgesi’nin ilk botanik bahçesinin kurulması için başlatılan çalışmaların devam ettiğini, burada dünyanın değişik bölgelerinden 3 bin tür bitkinin bulunacağını söyledi.

Ordu'ya Botanik Bahçe Kuruluyor
Ordu’nun Altınordu İlçesi Eskipazar Mahallesi’nde 116 dönüm alan üzerine kurulacak olan botanik bahçesinin çalışmaları devam ediyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmaları değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, "Karadeniz Bölgesi’nin ilk botanik bahçesi olacak olan bahçemizde dünyanın değişik bölgelerinden 3 bin tür bitki bulunacak. Geniş yeşil alanlarla ve su yüzeylerine sahip görsel bir şölen yaratılarak ziyaretçilerin hoş vakit geçirebilecekleri dinlenme mekanları bulunacak. Türkiye’nin dünya mirası özel eserlerinin birer küçültülmüş hallerinin sergileneceği İstanbul’da ki Miniatürk benzeri bir yerde bulunacak" dedi. Botanik bahçesi yaklaşık 12 milyon 500 bin liraya mal olacak.
 
Yüklenici firma tarafından çalışmaları devam eden bahçenin Ordu’nun en prestijli projelerinden birisi olduğunu da vurgulayan Başkan Yılmaz, şunları kaydetti:
 
"Türkiye’nin sayılı botanik bahçelerinden ama Karadeniz Bölgesi’nin tek botanik bahçesinde çalışmalar sürüyor. Biz bu projenin başından sonuna kadar her zaman takipçisi olduk. Bu proje tamamlandığında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin bir mülkü ve tesisi olacak. Büyükşehir Belediyesi olarak burayı Ordulu hemşehrilerimizle beraber bir açık hava müzesi olarak açmayı planlıyoruz. Burada dünya kültürünün ağaçlarının ve eserlerinin yanı sıra bir bölümüne de Türkiye’deki Miniatürk tipi tarihi eserler ve tarihe mal olmuş eserlerin suretlerini koymak suretiyle inşallah Ordulu hemşehrilerimizin vakitlerini geçireceği kır düğününü yapabileceği sosyal tesisiler ile kafeteryasıyla gününü rahat bir şekilde geçireceği muazzam bir işletme yapmayı planlıyoruz. Burası Türkiye’nin sembolik alanlarından ve tarif edilebilecek görselliği bol bitki çeşitliliği itibarıyla da ilimize renk katacak bir tesis olacak."
 
Enver Yılmaz botanik bahçesinin 2015 yılı sonuna kadar tamamlanarak ziyaretçilerin hizmetine açılmasını da hedeflediklerini sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2014, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER