Oran'dan 'Din Referanslı Eğitim' Tepkisi

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, ortaöğretim kurumlarında ’başörtüsü’ serbestliği getirilmesini sağlayan Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin değişmesine ilişkin, "AKP’nin inadına milli eğitimi din referanslı bir eğitime getirmesi anlaşılabilir bir şey değildir" dedi.

Oran'dan 'Din Referanslı Eğitim' Tepkisi
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, ’okullara mescit zorunluluğu getirilmesi’ ve ortaöğretim kurumlarında ’başörtüsü’ serbestliği konularıyla ilgili olarak partisinin Muğla İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi. Oran, eğitim sorunlarıyla ilgili olarak yüzlerce kişiden telefon aldığını belirterek, "İktidar, bu hafta içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmeliğini değiştirerek, laik ve bilimsel eğitime darbe vurdu. Bunlardan birisi okullara mescit zorunluluğu getirilmesi, diğeri ise ortaokula başörtü serbestliği. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin eğitim konusunda Türkiye’yi bu kadar kınaması ve uyarmasına rağmen, AKP’nin inadına milli eğitimi din referanslı bir eğitime getirmesi anlaşılabilir bir şey değildir. Eğitim sistemi yazboz tahtası haline dönüştürülerek, imam hatipleştirme projesi ile karşı karşıya" dedi.
 
TOKİ’ye öğrencilerin yurt açığını kapatmaları çağrısında bulunan Milletvekili Oran sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"2002 yılında 450 İmam Hatip Lisesi ve 70 bin öğrenci vardı. Bugün ise gelinen noktada 970 İmam Hatip Lisesi ve 800 bin öğrenci mevcut. Hedefleri 1 milyon öğrenciye ulaşmak. Öğrencilerimizin nitelikli eğitime ihtiyaçları var. Evlatlarımız şu an zor şartlarda eğitim görüyorlar. 5.5 milyon üniversite öğrencimiz ve 430 bin kişilik yurdumuz bulunuyor. 13 öğrencimiz bir yatak paylaşıyor. Eğitimde son derece eksikler varken, olaya tamamen mezhepçi bir anlayış ile yaklaşılması kabul edilebilir bir durum değil. Hala atanamayan öğretmen krizi devam ediyor. Sürekli olarak anti laik bir uygulama yapılıyor. Yurt dışından sürekli uyarı alıyoruz. Ülkemizi ileriye taşıyabilecek bir durum değil. Güneydoğu’da okullarımız PKK tarafından yakılıyor. Bununla ilgili olarak hükümet, hiçbir söylemde bulunamıyor. TOKİ kentsel dönüşüm, lüks konutlar ve rezidanslar yapacağına öğrencilerin yurt açığını kapatsın."
 
Umut Oran’ın açıklamalar yaptığı basın toplantısında CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, CHP Muğla İl Kadın Kolları Başkanı Belkıs Bozacı ile CHP Muğla eski milletvekili Gürol Ergin de hazır bulundu.
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER