Onun Gözünden Beyaz Saray

ABD Başkanı George Bush’un başkanlığı boyunca ve Barack Obama’nın döneminde ilk birkaç ay Beyaz Saray fotoğrafçısı olan Christopher Morris, 3. Uluslararası Bursa Fotoğraf Festivali’ne katılarak, meslek hayatında yaşadıklarını anlattı.

Onun Gözünden Beyaz Saray

3. Bursa FotoFest, fotoğrafın önemli büyük isimleri Bruno Barbey, Thomas Hoepker ve Kamil Fırat’ın ardından ünlü savaş fotoğrafçısı Christopher Morris’i ağırladı. Merinos AKKM Orhangazi Salonu’ndaki programda, Morris, katıldığı savaşlara ait fotoğrafları ve Beyaz Saray’da çektiği görüntülü belgeselleri Bursalılarla paylaştı. Bugüne kadar Kolombiya’daki uyuşturucu savaşı, Körfez Savaşı, Afgan savaşları, Somali, Yugoslavya, Çeçenistan savaşları ve Amerika’nın Irak işgali gibi birçok çatışmaya katılarak belgeseller çeken Morris, uzun yıllar savaş fotoğrafı çektikten sonra kendisi için insanlık dışı vahşetlerin saçma geldiğini ve bu alanı bıraktığını belirtti.

"BUSH’U BAŞARISIZLIĞA MAHKUM ETTİLER"
 
Savaş fotoğrafçılığının çok bencil bir iş olduğunu ifade eden Morris, bu işi yapanların kör bir şekilde savaşı durdurabileceklerini sandığını dile getirdi. Savaş fotoğrafçılığının insan üzerinde büyük etki bıraktığını anlatan Morris, TIME Dergisi’nin kendisine Beyaz Saray fotoğrafçılığını teklif etmesiyle bu alanda çalıştığını anlattı. 11 Eylül sonrası George Bush’un çalışma ortamında, konuşmaları sırasında ve özel anlarında fotoğraflarını çeken Morris, başkanın sağında ve solunda yer alan isimlerin her zaman Bush’u kontrol ettiğini, başkanlık pozisyonunu doldurabilecek kapasitede görmediklerini ve onu başarısızlığa mahkum ettiklerini ifade etti.
 
TIME Dergisi’nin 2006’da kendisine ufak boyutta bir kamera verdiğini, Beyaz Saray’ın görüntülerini çekerek blog yapmasını istediklerini belirten Morris, derginin görüntüleri beğenmeyip yayınlamaması üzerine kendi sitesinde yayımladığını açıkladı. Görüntülerde ülkeyi saran paranoyayı göstermeye çalıştığını vurgulayan Morris, “Başkan Bush şehir şehir dolaşarak resmen savaşı pazarlıyordu. Irak’ı ve Ortadoğu’yu özgürleştireceği sözlerini tekrarlıyordu. Sanki oyuncu gibiydi. Bu tür videolardan 4 tane de Obama’yla ilgili yaptım. İnsanların kendi fikirlerini oluşturmasını istedim. Eşime ve kendime savaş fotoğrafçılığı yapmayacağıma dair söz vermiştim. Ancak Irak işgaline de gitmek istedim. Görmem gerektiğini düşündüm. Bağdat’ın arka sokaklarında ABD askerleri insanları durdurmadan direk öldürüyordu. TIME Dergisi bu tarz fotoğraflara ilgi göstermedi. Benden daha çok askerleri çiçeklerle karşılayan insanların fotoğraflarını istediler. ABD askerleri de sivil insanları öldürdüklerinin görülmesini istemiyordu. Oraya gittiğinizde özgürlük getiren değil, orayı fetheden biri gibi hissediyorsunuz. Bu işgalin Irak’a neler yaptığını görüyoruz” dedi.
 
"IRAK’I GÖRDÜKTEN SONRA BUSH’A İNANAMADIM"
 
Irak Savaşı’nın ardından tekrar Oval Ofis’e gitmenin tuhaf olduğunu, Irak’ı gördükten sonra Bush’un söylediklerine inanamadığını belirten Morris, Bush’un son döneminde tarihi bir fotoğraf sergisi için çalışma yaptığını aktardı. TIME Dergisi’nin maddi sebeplerden dolayı Beyaz Saray fotoğrafçılığını bırakması üzerine sadece bir günlüğüne Başkan Obama’yı çekmesi için gönderildiğini anlatan Morris, siyasetçilerin orada bulunduğu müddetçe en iyi davranışlarını sergilediğini ifade etti. Beyaz Saray günlerinin sonlarında Bush’la ilgili yaptığı video çalışmasının aynısını Obama’yla da yaptığını dile getiren Morris, son dönemde ise moda fotoğrafları çekmeye başladığını belirtti. Morris, söyleşinin sonunda dinleyicilerin sorularını da yanıtladı.
 
Program, BUFSAD kişisel fotoğraf gösterisiyle devam etti.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2013, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER