Önümüzdeki Günlerden Hava Nasıl Olacak?

İzmir'de son 3 gündür şiddetli yağış yaşanıyor. İlerleyen günlerde Türkiye'nin birçok bölgesinde kar yağışı olacağı belirtiliyor. Peki önümüzdeki günlerde hava nasıl olacak? İşte cevabı...

Önümüzdeki Günlerden Hava Nasıl Olacak?
AKOM, İstanbul'da gece sulu kar beklendiğini açıkladı.Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) İstanbul'daki hava durumuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Şiddetli soğuk hava bugün iyice kendini hissettirecek. Bugün yağmur, ara ara dolu tşekilde yağacak. Gece sulu kar bekleniyor" denildi.
 
METEOROLOJİ : YAĞIŞLARIN İÇ KESİMLERDE KAR YAĞIŞINA DÖNÜŞMESİ BEKLENİYOR
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Halen ülkemiz genelinde yağmur ve sağanak şeklinde etkili olan yağışların, bu gece Balkanlar üzerinden gelecek soğuk hava ve ani sıcaklık düşüşü ile birlikte önce Trakya, Marmara'nın güneydoğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde, yarın Marmara'nın doğusu, İç Ege, Karadeniz'in iç kesimleri, İç ve Doğu Anadolu ile Göller yöresinin yükseklerinde kar yağışına dönüşeceği tahmin ediliyor. Kar yağışının yarın özellikle Orta Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun doğusunda (10-20 cm, Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer 30 cm)olması bekleniyor. Kar yağışının Perşembe günü Karadeniz'in iç kesimleri, İç Ege, İç Anadolu ve Göller yöresinde aralıklarla etkisini sürdüreceği, özellikle Doğu Anadolu bölgesinde yoğun olacağı (10-20 cm, yükseklerinde yer yer 30 cm) tahmin ediliyor" denildi
 
Meteoroloji Ankara'da öğleden sonra kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Hava sıcaklığı, kuzeybatı kesimlerde 3 ila 6 derece düşecek, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Yurdun büyük bir bölümünde beklenen yağışlar, İzmir, Aydın, Denizli çevreleri ve Isparta'nın güney ilçeleri, Burdur'un doğu ilçelerinde çok kuvvetli ve şiddetli, Antalya ve Muğla çevrelerinde aşırı olacak.
 
DOĞU ANADOLU'NUN BATISINDA KAR...
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğünde yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun büyük bir bölümünde beklenen yağışlar yağmur ve sağanak, Kıyı Ege ile Batı Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, zamanla Edirne, Kırklareli, Marmara'nın güney ve doğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun batısında yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.
 
Yağışlar, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, İç Ege, Batı Karadeniz ile Samsun, Amasya, Kırşehir, Kırıkkale çevrelerinde kuvvetli, İzmir, Aydın, Denizli çevreleri ve Isparta'nın güney ilçeleri, Burdur'un doğu ilçelerinde çok kuvvetli ve şiddetli, Antalya ve Muğla çevrelerinde aşırı olacak. Sabah ve gece saatlerinde Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda kuvvetli olmak üzere doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 
Hava sıcaklığı, kuzeybatı kesimlerde 3 ila 6 derece düşecek, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Batı kıyılarında güney yönlerden, Marmara ve Kuzey Ege'de kuzey yönlerden kuvvetli (30-60 km/sa) şekilde esecek.
 
TEDBİRLİ OLUN UYARISI
 
Yağışlar, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, İç Ege, Batı Karadeniz ile Samsun, Amasya, Kırşehir, Kırıkkale çevreleri ve Balıkesir'in batı ilçelerinde kuvvetli, İzmir, Aydın, Denizli çevreleri ve Isparta'nın güney ilçeleri, Burdur'un doğu ilçelerinde çok kuvvetli ve şiddetli, Antalya ve Muğla çevrelerinde aşırı olacak. Kuvvetli yağış nedeniyle ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi.
 
BÖLGELERDE HAVA DURUMU
 
MARMARA BÖLGESİ: Parçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, zamanla Edirne ve Kırklareli çevreleri ile bölgenin güney ve doğusunda yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışı olacak. Yağışlar, bölgenin doğusunda kuvvetli olacak. Rüzgar, kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) şekilde esecek.
 
EGE BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, kıyılar yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, gece saatlerinden sonra Kütahya çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı. Yağışlar, İç kesimlerinde kuvvetli, İzmir, Aydın, Denizli çevrelerinde çok kuvvetli ve şiddetli, Muğla çevrelerinde aşırı olacak. Rüzgar, kıyılarda kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esecek.
 
AKDENİZ BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz ile zamanla bölge geneli aralıklı yağmur ve sağanak, kıyılar yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar, batısında kuvvetli, Isparta'nın güney ilçeleri ve Burdur'un doğu ilçelerinde çok kuvvetli ve şiddetli, Antalya çevrelerinde aşırı olacak.
 
İÇ ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu, kuzeybatısı ile zamanla bölge geneli yağmurlu. Yağışlar, kuzeybatısı ile Kırıkkale ve Kırşehir çevrelerinde kuvvetli olacak. Sabah ve gece saatlerinde doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 
BATI KARADENİZ BÖLGESİ: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli yağmurlu, gece saatlerinden sonra iç kesimleri karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçecek. Yağışlar kuvvetli olacak.
 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu Orta Karadeniz ile Giresun çevreleri yağmurlu geçecek. Yağışlar, gece saatlerinden sonra Samsun ve Amasya çevrelerinde kuvvetli olacak. Sabah saatlerinde iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 
DOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı ve az bulutlu zamanla parçalı ve çok bulutlu, batı kesimleri akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçecek. Kuzey ve doğu kesimlerinde kuvvetli olmak üzere bölge genelinde sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 
GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı ve az bulutlu zamanla parçalı ve çok bulutlu, batı kesimleri akşam saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.
 
BAZI İLLERDE HAVA DURUMU
 
İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı. Yağışlar öğle saatlerine kadar kuvvetli olacak. (8)
 
İZMİR: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar çok kuvvetli yer yer şiddetli olacak. (14)
 
ADANA : Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu akşam saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (20)
 
ANTALYA: Parçalı çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar aşırı olacak. (17)
 
ANKARA : Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, gece saatlerinden sonra kuzeyinin yüksekleri karla karışık yağmurlu geçecek. Yağışlar, öğle saatlerinden sonra kuvvetli olacak. (11)
 
SAMSUN : Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar, gece saatlerinden sonra kuvvetli olacak. (24)
 
ERZURUM: Parçalı ve az bulutlu zamanla parçalı ve çok bulutlu. (6)
 
DİYARBAKIR: Parçalı ve az bulutlu zamanla parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmurlu. (13)
 
İZMİR İÇİN 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ:
 
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2016, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER