banner51

Onlar İçin Bir Gün Yetmez

Bugün öğretmenler günü... Peki hepimizin çok şey borçlu olduğu öğretmenlerimize, borcumuzu yeterince ödeyebiliyor muyuz?

 

24 Kasım Öğretmenler Günü...
 
Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün, en çok değer verdikleri arasında onlar....
 
Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum deriz ya hani...? Peki hayatlarını eğitime adamış öğretmenlerimize karşılığını nasıl veriyoruz?
 
Her sabah öğrencileriyle buluşmak için okula gelen ve her akşam, binbir zorlukla geçindirdikleri evlerine, biraz yorgun biraz umutlu dönen öğretmenler.....
 
Ya da bir sabah okula gidip, çiçeği gibi gördüğü öğrencisi tarafından, canına kıyılan öğretmenlerimiz...
 
Yaşanan korkunç öğrenci cinayetlerinden sonuncusuna kurban giden, İzmirli Sevilay öğretmen. İzmir'in Karabağlar ilçesindeki Nazire Merzeci İlköğretim Okulu'nda, 26 Eylül 2012 günü bir öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülen Rabia Sevilay Durukan, Türkiye Kamu Sen İzmir İl Temsilciliği tarafından yılın öğretmeni seçildi. 
 
Kamu Sen İl Temsilciliği tarafından düzenlenen törende Sevilay öğretmenin ödülünü annesi Pembe İlkgül, eşi Hüseyin Durukan ve ilkokul 3. sınıf öğrencisi oğlu Hasan Durukan aldı. Bu en zor törende, gözyaşlarını döktü Sevilay öğretmenin annesi.... Biricik kızı, gözü gibi koruduğu öğrencilerinden biri tarafından öldürülmüştü çünkü....
 
Bazıları ise, görevi için gittikleri yerlerde, ölümle burun buruna gelip, yine de gülebilecek kadar cesaretli üstelik. Suriye'nin Resulayn ilçesinde muhalifler ile PYD güçleri arasında çıkan çatışmalarda seken kurşunla yaralanan öğretmen Yunus Tosun, öğretmenler gününü buruk sevinçle karşıladı.  Sağlık durumu iyiye giden Yunus Tosun, herşeye rağmen gülümserken, okula gideceği günü sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.
 
Bir de hayatın ve zaman zaman da devletin önlerine koyduğu engellerle mücade ederek, öğrencileri ile buluşan neferler var tabii. Ortaokul yıllarında bacaklarındaki kas erimesi nedeniyle 10 yılı aşkın süredir tekerlekli sandalyeye mahkum olan 32 yaşındaki Hasan Karaman, Antalya'nın Kepez İlçesi'nde Şehit Jandarma Er Serhat Genç Ortaokulu'nda matematik öğretmeni olarak görev yapıyor. 
 
Tekerlekli sandalyesi ile yaşadığı birçok zorluğa karşı gösterdiği mücadelesiyle öğretmen arkadaşları, öğrencileri ve velilerin sevgisini kazanan Karaman, ilk atamasının tekerlekli sandalyede olduğu ve öğrencileri yeterince kontol edemeyeciğini düşündükleri için iptal edildiğini söylüyor.
 
Ancak yine de vazgeçmeyen Hasan öğretmen, hayat mücadelesinin yanında bir de hukuk mücadelesini başlatmış ve zor da olsa mesleğine başlayabilmiş. Doğuştan engelli olan ve ailesinin maddi yetersizliğine rağmen büyük zorluklarla okuyup öğretmen olan Nusrettin Orakçı da, meslektaşlarına örnek oluyor.  Öyle ki okulunda engelliler için altyapı olmadığı için meslektaşları tarafından merdivenlerden kucaklanarak üst kata çıkarılan Orakçı, bütün engellerine rağmen öğrencilerine faydalı olmak için her çabayı gösteriyor.
 
İnşaat işçisi bir babanın oğlu olan Orakçı, üniversiteyi ise engelli adaylar içerisinde Türkiye 1.si olarak kazanmış ve şu anda, öğrencileriyle buluşmanın mutluluğunu yaşıyor.
 
Erzurum'un Narman ilçesine bağlı Koçkaya Köyünde 3 yıldır öğretmenlik yapan Ercan Karademir ise eşine az rastlanır bir fedakarlık örneğinini hayata geçirmiş. Kendi maaşıyla 800 liraya bir projeksiyon makinesi satın alan Karademir, öğrencilerinin teknolojiyi çok sevdiklerini ve bu şekilde daha istekli öğrendiklerini söylüyor.
 
Ve daha birçok öğretmen, kimisi doğuda zor şartlar altında buluşuyor öğrencileriyle, kimileri imkansızlıklar içinde çırpınan köylerden, geleceğin Türkiye'sini şekillendirmeye çalışıyor. Bir yandan da kendi evlerini geçindirmenin derdine düşüyor.
 
Bugün öğretmenler günü... Siz de nerede olursanız olun bugün, sizin için en yakınlarınız kadar emek harcayan ve sizi ilk gördüğü andan itibaren koşulsuz seven öğretmenleriniz için bir kısa teşekkürle borcunuzu ödemeye çalışın... Bu bile koca yürekli bu insanlara yetecektir.... Çünkü aldıkları maaşın miktarı, bu işi para için yapmadıklarının en güzel ispatı...
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2012, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER