Önce Eşi Sonra Oğlu

Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki maden faciasında yaşamını yitiren 301 işçi arasında yer alan eşi Mustafa Korkmaz’ın cesedinin çıkartılması için 5 gün maden ocağının kapısında bekleyen Sema Korkmaz ile eşinin ilk evliliğinden olan oğlu, 10 yaşındaki Berkay’ın, anne oğul gibi birbirlerine olan büyük sevgisi, günlerce haber konusu oldu.

Önce Eşi Sonra Oğlu
 
Geçen 13 Mayıs’ta Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait ocakta meydana gelen faciada yaşamını yitiren işçilerden Mustafa Korkmaz’ın eşi Sema Korkmaz’ı kamuoyu, maden ocağının kapısında 5 gün bekledikten sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Tamer Yıldız’ın kendisini ikna ederek evine göndermesiyle tanıdı. Ancak umutlu bekleyişe rağmen madenden Mustafa Korkmaz’ın 301 arkadaşınınki gibi cesedinin çıkartılmasıyla, Sema Korkmaz büyük acı yaşadı.
 
ÖZ ANNE- OĞUL GİBİYDİLER
 
Eşini maden ocağının girişinde beklemesinin yanı sıra Sema Korkmaz, eşinin ilk evliliğinden olan Berkay Korkmaz ile gerçek anne oğul gibi birbirlerine olan büyük sevgileriyle de yine haberlere konu oldu. Geçirdiği ameliyat nedeniyle annelik duygusunu hiç yaşayamayacağı için bütün sevgisini Berkay Korkmaz’a veren Sema Korkmaz, ’Babalar günü’nde eşinin mezarını ziyaret ettiğinde de aynı sözü verdi. Sema Korkmaz, eşinin hatırasına hep saygıyla davranıp, geride kalan iki oğlu için de mücadele edeceğini o zaman dile getirmişti.
 
ÖNCE MAHKEME SONRA AİLESİ ACI YAŞATTI
 
Sema Korkmaz, ilk olarak ölen eşi Mustafa Korkmaz’ın 6 yıl evli kalıp boşandığı iki çocuğunun annesi Ümran Özen’in, Berkay Korkmaz için velayet davası açmasıyla şoke olduğunu söyledi. Soma Asliye Hukuk Mahkemesi, Bekay’ın velayetini babasının hayatını kaybetmesinden dolayı öz annesine verdi. Bu arada, boşanma sürecinde Berkay’ın kardeşi olan 7 yaşındaki Eray Korkmaz’ın velayetinin de, yine mahkeme tarafından daha önce annesi Ümran Özen’e verildiği belirtildi.
 
Berkay’ın velayetini alabilmek için verdiği hukuk mücadelesini kaybedince büyük üzüntü yaşayan Sema Korkmaz, ikinci şoku ise, kendilerine dağıtılan tazminat dolayısıyla yaşadı. Devlet iki çocuk için 59’ar bin TL, Sema Korkmaz’a da 39 bin TL tazminat ödedi. Tazminat tutarının kendi hesabına yatırılan bölümünü harcamayıp, ileride hem Berkay, hem de kardeşinin eğitim giderleri için harcamak istediğini söyleyen Sema Korkmaz ile iddiaya göre bundan pay isteyen eşinin ailesi arasında kriz çıktı. Bunun sonrasında sık sık tartışma yaşanması üzerine de Sema Korkmaz, Akhisar İlçesi’ndeki baba evine dönmek zorunda kaldı.
 
Madende yaşamını yitirdiği eşinden dolayı şehit yakını olarak memurluk hakkını kullanıp atamasını bekleyen Sema Korkmaz, eşinin ölümü ve onun sonrasında olanlardan dolayı büyük üzüntü yaşadığını anlattı. Sema Korkmaz, şöyle dedi:
 
"Ben yaşadıklarımı hak ettiğime inanmıyorum. Ama yaşandı. Asla kötü konuşmak istemiyorum. Çünkü onlar büyük sevgiyle bağlı olduğum Mustafa’nın ailesi. Ben çocukları düşünüp öyle bir karar aldım. Buna saygı göstermediler. Çünkü ben zaten anne olamayacağım. Kendi ailemin de zaten ekonomik olarak durumları iyi. Ben, kendi payıma düşen paraları, yine Mustafa’nın çocukları için harcamak istedim, sorun yaşandı. Ama hala aynı kanaatteyim. O paraları ilerideki eğitimlerinde eşimin iki oğlu için kullanacağım."
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER