Önce Ağladılar Sonra Dans Ettiler

Adana’da 14 Şubat Sevgililer Günü’nde ’Bir milyar ayak dans ediyor’ sloganı ile bir araya gelen kadınlar, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesini protesto etti. Bazı genç kızlar ağlarken, açıklamanın ardından kadınlar, dans ederek kadına yönelik şiddete dikkat çekti.

Önce Ağladılar Sonra Dans Ettiler
 
Adana Barosu Kadın Komisyonu üyelerinin girişimi ve sosyal paylaşım sitesi üzerinden organize olan bir grup kadın, öğle saatlerinde Uğur Mumcu Meydanı’nda bir araya geldi. Yaklaşık 50 kadın adına bir açıklama yapan Avukat Figen Özal, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde öldürüldükten sonra yakılan Özgecan Aslan’ı andı. Özal, şiddet kurbanı Aslan’ın son kurban olmasını dilerken, dans etmek için bir araya gelen kadınlardan bazıları gözyaşlarını tutamadı.
 
Açıklamanın ardından kadın şiddetine dikkat çekmek isteyen kadınlar, çalınan müzik eşliğinde dans etti. Etkinliğe, Türk kültürünü tanımak amacıyla Adana’ya gelen İsviçreli 5 kadın da katıldı. Kalp şeklindeki balonlarla dans eden grubun arasına giren İsviçreliler halay çekti. Kadınların dansı vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER