Ölümününün 2. Yılında Kartal'da Anıldı

Ünlü Halk Ozanı Neşet Ertaş, ölümün 2. yılında Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen anma gecesinde anıldı.

Ölümününün 2. Yılında Kartal'da Anıldı
“Zahidem”, “Neredesin Sen”, “Yalan Dünya” gibi unutulmaz türkülere imza atan , Türk Halk Müziği’ne "Bozkırın Tezenesi" olarak anılan, son dönem Anadolu Türkmen/Abdal müziğinin en ünlü temsilcisi ve yorumcusu,Türk Halk Müziği’nde gönüllere taht kurmuş halk ozanı Neşet Ertaş, vefatının 2. yılında Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen törenle anıldı.
 
Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda Araştırmacı-Yazar Ahmet Özdemir, ozanın yaşamı ve türküleri hakkında bilgiler verdi. Türk Halk Müziği Sanatçısı Mustafa Tatlıtürk ise Bozkırın Tezenesi olarak bilinen Ertaş’ın her biri anlam yüklü türkülerini seslendirdi. Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Güner’in yanı sıra kalabalık bir topluluğun katıldığı anma programında Ertaş’ın yaşamı ve sanat hayatı ile ilgili bilgiler aktarıldı ve usta ozan türküleriyle hatırlandı.
 
Ertaş’ın çocukluğundan başlayarak yaşadığı ortamı ve geçirdiği evreleri aktaran Araştırmacı-Yazar Ahmet Özdemir Ozan, Neşet Ertaş’ın türkülerinin nasıl ortaya çıktığını da anlattı. Türk Halk Müziği Sanatçısı Mustafa Tatlıtürk ise Neşet Ertaş’ın seslendirdiği "Veda", "Yalan Dünya", "Gariban Dünyada Yüzü Gülmez" gibi unutulmayan türküleri sazıyla tekrar hatırlattı. Anma gecesine katılanlarında sık sık eşlik ettiği türkülerin yanı sıra Ertaş’ın yaşamından karelerde barkovizyon eşliğinde yansıtıldı.
 
Ertaş’ın eserleri ile anıldığı programın sonunda Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, Araştırmacı-Yazar Ahmet Özdemir ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Mustafa Tatlıtürk’e Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz adına plaket takdim etti.
 
Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, “Neşet Ertaş’ı dinlerken bir felsefe uzmanını dinler gibi, bize öğüt, nasihat verdi. Bir bilim adamı gibi bize anlattı. Bir eğitimci gibi bizi eğitti. Zahide’yle hepimizin aşkını tazeledi. Neşet Ertaşlar olmasaydı belki bugün bu ülkede daha değişik diller olacaktı, belki başka anlayışlara doğru itilecektik. Neşet Ertaşları ne kadar anlarsak, onu ne kadar güzel yorumlarsak, onun türkülerini gelecek kuşaklara ne kadar aktarırsak, o kadar bu ülkeye fayda getiririz diye düşünüyorum.” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER