'Ölüm Haberi Almış Gibiyim'

Mısır Çarşısı'ndaki patlamayla ilgili davada, daha önce 3 kez beraat eden sosyolog Pınar Selek'e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Selek, Yaptığı açıklamada "Ölüm haberi almış gibiyim" dedi.

'Ölüm Haberi Almış Gibiyim'

 

 Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin davaya bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, sosyolog Pınar Selek'in ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Yurtdışında bulunan Sosyolog Pınar Selek hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Mısır Çarşısı'nda 9 Temmuz 1998'de 7 kişinin öldüğü, 127 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin haklarındaki hüküm Yargıtay tarafından bozulan sosyolog Pınar Selek'in de aralarında bulunduğu 5 sanığın yargılandığı dava İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görüldü.
 
Pınar Selek'in avukatları müvekkillerinin iki kez beraat ettiğini hatırlatarak savunma yapmadı. Avukatlar, son sözlerini de söylemedi. Oy çokluğu ile alınan kararda mahkeme, karara gerekçe olarak Adli Tıp raporunu gösterdi. Pınar Selek'in babası Alp Selek, kararı temyiz edeceklerini söyledi.
 
MAHKEME BAŞKANI 'BERAAT' İSTEDİ
Pınar Selek hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bu kararına, Mahkeme Heyeti Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu muhalif kaldı. Başkan Yılmazabdurrahmanoğlu, Selek hakkında ''beraat'' kararı verilmesi yönünde oy kullandı.
 
'ÖLÜM HABERİ ALMIŞ GİBİYİM'
Pınar Selek, kararın ardından STAR Ana Haber'e konuştu. Mahkemenin müebbet kararını yorumlayan Selek, 'ölüm haberi almış gibiyim' dedi. Yarın bir basın toplantısı düzenleyeceğini söyleyen Selek, şu ifadeleri kullandı: "15 yıldır ilk kez böyle bir mahkumiyet kararıyla karşılaştım. Şu ana kadar hiç ceza almamıştım, 3 kere beraat etmiştim. Ölüm haberi almış gibiyim. Biraz onun şokunu yaşıyorum. Ama bir yandan da şunu diyorum; bu bir maraton sonuçta. Tabii insanım, yoruluyoruz, şok geçiriyoruz ama güçlüyüm. Sonuna kadar devam edeceğim, bu maratonu koşmaya. Üniversitede bugün iş bırakma eylemi yapıldı benim için, herkes yanıma geldi. Sadece burada değil çok büyük bir dayanışma var Türkiye'de de. Kararı yeni aldığım için bu akşam biraz düşünmek istiyorum. Herkes burada ne yapacağımı soruyor ve bu benim için çok zor. Yarın 12.00'de bir basın açıklaması yapacağım. Bu gece düşünüp yarınki basın toplantısında ne yapacağımı açıklayacağım.
 
Türkiye'deki yurttaşların ve dünya yurttaşlarının bu kadının bu şekilde kurban edilmesine izin vermeyeceğine inanıyorum. Çünkü gittikçe büyüyen dayanışma da bunu gösteriyor. Ölüm haberi gibi aldığım habere rağmen hala umutluyum. Davayı başından beri yürüten mahkeme başkanı bile karara şerh koymuş. Beni mutsuz bir kadın haline getirmelerine izin vermeyeceğim. Üretmeye, yazmaya devam edeceğim."
 
ŞEN: SÜREÇ BİTMEDİ
Kararı NTV’ye değerlendiren Ceza Hukukçusu Ersan Şen, Yargıtay sürecine dikkat çekerek, “Süreç bitmedi, devam ediyor” dedi. Şen, Pınar Selek için verilen yakalama kararıyla ilgili olarak “Tutuklama amaçlı yakalama kararı verebilir. Serbest olarak Yargıtay sürecine devam da edilebilir” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2013, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER