Ölenlerin Yüzde 7'si Çocuk

Erzurum Emniyet Müdür Yardımcısı Kamil Ersin Ersoy, Türkiye’de son 10 yılda meydana gelen trafik kazalarında ölen 4 bin kişiden yüzde 7’sinin 0-14 yaşındaki çocuk ve öğrenciler olduğunu söyledi.

Ölenlerin Yüzde 7'si Çocuk
 
Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlükleri tarafından trafik bilincini artırmak için yürütülen ’Trafik Dedektifleri Projesi’ kapsamında özel bir okulda öğrenciler bilgilendirildi. Trafikten sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Kamil Ersin Ersoy, son 10 yılda meydana gelen trafik kazalarına ilişkin istatistiklerine göre, ölen 4 bin kişiden yüzde 7’sinin 0-14 yaşındaki çocuk ve öğrenciler olduğunu belirtti. Uyguladıkları proje kapsamında 6 bin öğrenciye eğitim verildiğini, ülke genelinde hedefin 1.5 milyon öğrenci olduğuna dikkati çeken Ersoy, "Öğrencilere trafik kurallarına uyma alışkanlığı kazandırarak, bilinçli toplum haline getirmeyi amaçlıyoruz" dedi.
 
Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğünde Başkomiser Zeki Özkan, nasıl ’Trafik dedektifi’ olunacağını öğrencilere uygulamalı gösterdi. Başkomiser Zeki Özkan, öğrencilere aile ve çevrelerinde trafik kurallarına uymayanları tespit ettikleri zaman onları mutlaka uyarmalarını bildirdi. Kırmızı ışıkta geçmenin tehlikeli ve yasak olduğunu ancak kimsenin bu kurala uymadığına dikkati çeken Zeki Özkan, "Kuralları biliyor ama davranışlarımıza yansıtmıyoruz. Okulda nasıl uyulması gereken kurallar varsa trafiğin de kuralları var. Eğer bilinçli davranıp ve bunları davranışlarınıza yansıtırsak kaza oranı önemli ölçüde azalacaktır" diye konuştu.
 
Eğitim sonrası öğrencileri trafik kurallarının yer aldığı ’trafik dedektifi’ kartları dağıtıldı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2014, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER