Olay imam konuştu: 'Siyasi amaç yok'

Manisa’da ilköğretim okulunda din dersi veren ve ülke gündemini karıştıran imam Bayram Dalga ilk kez konuştu. Olay imam; ‘‘Bunda hiçbir siyasi amaç yok’’ derken; Okul yetkilileri hakkında soruşturma başlatıldı.

Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde eğitim veren Gazi İlköğretim Okulu’nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine giren imam Bayram Dalga kelimenin tam anlamıyla ortalığı karıştırdı. Caferi İmam Bayram Dalga'ya ders verdiren Okul Müdürü Ercan Çiftçi ve öğretmen Durmuş Ali Etbaş hakkında, Manisa Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı çifte soruşturma açtı.

Gazi İlköğretim Okulu'nda derse giren Hz. İmam Hüseyin Cami İmamı Bayram Dalga, camide açıklama yaptı.

İMAM DALGA: "BUNDA HİÇBİR SİYASİ AMAÇ YOK"

Gazi İlköğretim Okulu'nda derse giren Hz. İmam Hüseyin Cami İmamı Bayram Dalga, camide açıklama yaptı. Yaşanan durumun siyasi bir yöne çekilerek halka yanlış aktarılmasının çok üzücü olduğunu kaydeden Dalga, "Benim hiçbir siyasi amacım yok. Bu yıl ilk kez Caferilik milli eğitim müfredatında yer aldığı için, okul öğretmenleri benden ricada bulundular. Caferiliği müfredatta olduğu için anlatmamı istediler. Bende anlatırım dedim" dedi.

Derste cüppe giydiği yolundaki eleştirilere de yanıt veren Dalga, "İmamların namaz kılarken, vaaz verirken cami içerisinde üzerine giydiği bir kıyafet. Cami dışında normal bir kıyafet giyiyorum. Okula da o kıyafetle gitmedim. Normal kıyafetle gittim dersin sonlarına doğru öğretmenlerde sınıftayken yanımda olan Caferi imam kıyafetini giymemi istediler bende kıyafeti giydim" dedi.

Çalıştığı caminin Azeri camisi olduğunu kaydeden Dalga, "Doğudan buraya göç ederek gelmişiz. Biz vatanımıza, bayrağımıza saygılı ve vatanımız uğruna canını veren insanlarız. Tekrar söylüyorum bu konunun bu şekilde anlaşılabileceğini bilseydim kıyafeti kesinlikle giymezdim. Bu kıyafeti diyanet işleri başkanımız giyiyor, tüm cami imamlarımız giyiyor. Bende bu amaçla giydim. İstek üzerine öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdik. Ben derste minicik çocuklara ne anlatabilirim ki. Onlara dinimizin İslam Dini olduğunu, son kitabımızın Kuran-ı Kerim olduğunu, İbadet anlamında bizim Sünni vatandaşlarımızdan hiçbir farklılığımız olmadığını ancak bazı küçük değişiklikleri ve ezanın neden farklı okunduğunu çocukların sorusu üzerine anlattım. Çünkü çocuklar bu mahallede oturuyor. Bunlar bizim farklılıklarımız olamaz, biz Kuran ve Muhammed ümmetiyiz. Derslerinizi iyi çalışın Cumhurbaşkanımız ve başbakanımızda sizin gibi bu sıralarda oturdular dedim. Mezhep farklılıklarına kesinlikle girmedim. Yok bir farkımız. Ufacık çocuklar mezhep farklılıklarından ne anlar ki. Onların öğrenme zamanı niye kafalarını karıştırayım ki. Zaten onlar minicik pırıl pırıl evlatlarımız. Bende o sıralarda okudum, bende o öğretmenlerden ders aldım 3 çocuğum var onlarda bu şekil ders aldı. Yarın torunlarımda o sıralarda oturacak. Tekrar altını çizerek söylüyorum hiçbir siyasi amacım yok" diye konuştu. İmam Bayram Dalga daha sonra cami içerisine girerek söz konusu cüppeyi giydi ve bunu tüm Caferi imamların giydiğini söyledi.

Okul öğretmeni Durmuş Ali Etbaş, Müdür Ercan Çiftçi'den izin alarak Caferi İmam Bayram Dalga'yı derse davet etmiş ve imam Dalga, 7'nci sınıflara Caferi ve Alevi inancını anlatmıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2012, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER