'Okumadan İmzaladıklarını İfade Etti'

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ’Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ bildirisini imzalayan akademisyenlere tepki göstererek, "İçlerinden bir kısmı da metni okumadan imzaladıklarını ifade ettiler. Doğrudur. Ben de akademisyendim. ’Böyle bir beyanat geliyor, siz de imzalar mısınız?’ diyorlar. Arkadaşlarınıza güvenip imzalıyorsunuz" diye konuştu.

'Okumadan İmzaladıklarını İfade Etti'
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Düzce’de önce Samandere Şelalesi Piknik Alanı’nın açılışını yaptı. Eroğlu, Düzce’de bakanlık olarak yaptıkları yatırım ve projeler hakkında bilgi verdi. Bakan Eroğlu, daha sonra Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce kentte gerçekleştirilen 5 tesis için Düzce Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Konferans Salonu’da yapılan toplu temel atma törenine katıldı. Burada konuşan Bakan Eroğlu, Sultanahmet’teki canlı bomba saldırısı ile Diyarbakır’daki terör olaylarına değinerek, şöyle dedi:
 
"İnşallah son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemiz devam edecek. Bu şanlı bayrak bu topraklarda ilelebet dalgalanacak. Sadece dalgalanmakla kalmayacak, Allah nasip ederse 2023 hedefimiz var, 2053 hedefi ve 2071 hedefimiz var. Malarzgirt zaferinin 1000’inci yılını yeni doğacak yavrular, daha büyük bir Türkiye, küresel bir güç Türkiye’de kutlayacaklar. 21’inci asra mührümüzü vuracağız. Bu istikrar sürsün."
 
’O AKADEMİSYENLERİ LANETLİYORUM’
 
Törenin ardından gazetecilerin, ’Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ bildirisine ilişkin sorusunu cevaplandıran Bakan Eroğlu, şöyle konuştu:
 
"O akademisyenleri lanetliyorum. Ben de bir akademisyenim. Askerlerimiz, emniyet teşkilatımız, oradaki kardeşlerimizin, orada yaşayan bütün vatandaşlarımızın malını, canını, ırzını, namusunu korumakla mükellef. Orada can siperane hatta canlarını feda ederek mücadele ediyorlar. PKK hakkında, orada insanları öldüren, çocukları katleden PKK hakkında bir iki kelime söylemeyip ’devlet terörü’ diye konuşmak akılla, mantıkla, akademisyenlikle bağdaşmıyor. Ben de yıllarca çok talebe yetiştirdim. 30 yıl akademisyenlik yaptım. Devlet olmadığı takdirde netice Suriye gibi olur. Devletimizin, bütün emniyet teşkilatımızın, kahraman ordumuzun orada ki mücadele eden askerlerimizin yanındayız."
 
METNİ OKUMADAN İMZALADIKLARI İFADE ETTİLER’
 
Bildiride, PKK terör örgütü aleyhine tek kelime edilmemesine tepki gösteren Bakan Eroğlu, "Bunların akademisyenlikle alakası yoktur. Dolayısı ile ben de onların bu şekildeki beyanlarını tasvip etmiyorum, lanetliyorum. Bunların sayısı çok az. Milletimiz bunlara itibar etmesin. Bunlara ’akademisyen’ demek doğru değil, ’bazı akademisyenler’ demek daha doğrudur diye düşünüyorum. Çünkü diğer bir çok arkadaşım geliyor. ’Biz bunu lanetliyoruz’ diyorlar. Sonuçta bunlar çok cüzidir. Milletimiz dikkate almaması lazım. Sanki bütün akademisyenler suçlı gibi göstermek doğru değildir. Belki yüzde 1 bile değiller. İçlerinden bir kısmı da metni okumadan imzaladıklarını ifade ettiler. Doğrudur. Ben de akademisyendim. ’Böyle bir beyanat geliyor, siz de imzalar mısınız?’ diyorlar. Arkadaşlarınıza güvenip imzalıyorsunuz. Ama çoğu ’Biz bu metni görmedik’ diyenler var" diye konuştu.
 
Bakan Eroğlu, Düzce Valiliği ve Düzce Belediyesi ziyaretinden sonra kentten ayrıldı.
 
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER