Okul Müdürüne Pantolon Soruşturması

Denizli’de, soğuk yüzünden etek giyemeyip, belirlenen siyah renk yerine de farklı renkte pantolonla derse giren kız öğrencileri, öğrenim gördükleri ortaokuldan evlerine gönderdiği ileri sürülen okul müdürü tepki çekti. İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, okul müdürü hakkında idari soruşturma başlatıldığını söyledi.

Okul Müdürüne Pantolon Soruşturması
Kentte hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte Denizli merkezinde dün akşam başlayan kar yağışı sonrası çok sayıda kız öğrenci, okula pantolonla gitmeyi tercih etti. Karaman Mahallesi’ndeki Hacı Hasan Ali Kömürcüoğlu Ortaokulu’nda bazı kız öğrencilerin yönetmelikte belirlenen siyah renk yerine, farklı renkte pantolonla derse girmesi üzerine, iddiaya göre, okul müdürü Baki Keçelioğlu sınıfları tek tek dolaştı. 90 kız öğrenciyi "Okulun belirlediği etek ile siyah pantolon dışındaki kıyafetlerle derse giremezsiniz" diyerek evlerine gönderdi. Bazı erkek öğrencilerin de farklı renkte pantolon giydiği için okuldan evine gönderildiği ileri sürüldü. Okul müdürünün bu yaklaşımına veliler tepki gösterdi.
 
EĞİTİM SEN’DEN AÇIKLAMA
 
Velilere destek veren ve okul önünde basın açıklaması yapan Eğitim- Sen Denizli Şubesi Başkanı Kadem Özbay, "Yaşanan olayı kınıyoruz. Hiç kimsenin çocukları eğitim ve öğretim hakkını engellemeye hakkı yoktur. Burada müdür haddini aşmıştır. Sabah okulda sınıfları gezen müdür eksi 3 derecede pantolon giyen kız öğrencileri evlerine gönderdi. Anayasadaki eğitim öğretim hakkı, okul müdürü tarafından ihlal edilmiştir" dedi.
 
Öğrenci velisi Münir Anılır, kendi kızının da farklı renkte pantolon giydiği için okula alınmadığını, bu şekilde yaklaşık 90 öğrencinin okuldan çıkarıldığını ve evlerine gönderildiğini söyledi.
 
İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI
 
Okul Müdürü Baki Keçelioğlu hakkında idari soruşturma başlatıldığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, "Konu intikal eder etmez hemen iki muavinimi görevlendirip, okula gönderdim. Okullarda bir kılık kıyafet seçimi var ama soğuk havada pantolon giyip gelen öğrenciyi geri gönderemezsiniz. O pantolon kirli de olsa kot da olsa öğrenciyi derse almak durumundasınız. İdari soruşturma başlatıldı" dedi.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2015, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER