Öğretmenlerden Tiyatrolu Protesto

Denizliİ’de iş bırakma eylemi yapan Eğitim- İş Sendikası üyeleri, tiyatro gösterisiyle eğitim sistemini eleştirdi.

Öğretmenlerden Tiyatrolu Protesto
Son günlerde eğitimde yapılan değişiklikleri protesto eden Eğitim-İş Sendikası Denizli Şubesi üyeleri bugün iş bıraktı. Saat 11.30’da Delikliçınar Meydanı’nda toplanan öğretmenler, tiyatro gösterisiyle eğitim sistemini eleştirdi. ’Emekçi’nin Kanalı’ adıyla bir köşe oluşturuldu. Temsili olarak televizyon muhabirliği yapan bir öğretmen, sırasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın fotoğraflarını yüzlerine asan öğretmenler ile tek tek röportaj yaptı. Röportajı verenler, rotasyon ve eğitimin sorunlarıyla ilgili soru soran televizyoncuyu azarladı. Tiyatrolu eylemin ardından halaylar çekildi, ’AKP’nin memuru olmayacağız’, ’Parasız eğitim parasız sağlık’, ’Susma haykır, rotasyona hayır’, ’TEOG dediler çocukları yediler’ diye sloganları attı.
 
"MÜLAKATTA ARANACAK TEMEL ÖLÇÜT DE YANDAŞLIK OLACAKTIR"
 
Tiyatrolu protestonun ardından basın açıklaması yapan Eğitim-İş Şube Başkanı Kadem Özbay, eğitim yılının 12 senedir olduğu gibi bu yıl da büyük sorunlarla başladığını söyledi. Özbay, "Siyasal iktidar cumhuriyetin eğitim sistemini yok etmek için yeni adımlar atmış, piyasacı ve gerici eğitim modelini topluma dayatmıştır. Tamamen yandaşlarını kayırma amacını taşıyan, değerlendirme kriterleri belli olmayan bir mülakat yöntemiyle yöneticiler kıyıma uğratılmıştır. AKP’nin bu yandaş kadro merakı, yalnızca yöneticilerle sınırlı değildir. Yeni torba yasayla yandaş öğretmen dönemi de başlatılmıştır. Aday öğretmenlerimiz ilk yıl performans değerlendirmesine tabi tutulacak ve sonra da şaibeli bir mülakattan sonra kadro güvencesi kazanabileceklerdir. Mülakatta aranacak temel ölçüt de yandaşlık olacaktır." dedi.
 
"OKULLAR AKP’NİN EĞİTİM BÜROLARI HALİNE GETİRİLMİŞTİR"
 
Hiçbir iktidar döneminde eğitim sisteminin bu kadar siyasileşmediğini ve böylesine bir kadrolaşmaya sahne olmadığını söyleyen Kadem Özbay, "Ülkemizi etnik temelden parçalama projesinin asıl mimarı olan sömürgeci güçlere taşeronluk yapan iktidar, bölücü taleplerin sahipleriyle yaptığı anlaşmayı kamuoyuna açıklamalıdır. Okullar, devletin halkına hizmet birimleri olmaktan çıkmış, AKP’nin eğitim büroları haline getirilmiştir" diye konuştu.
 
EĞİTİM-SEN DE MEYDANDA
 
Eğitim- İş’in ardından saat 12.30’da Denizli’de Delikliçınar Meydanı’nda yine iş bırakma eylemine giden Eğitim-Sen üyeleri, bir araya geldi. Basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı Mehmet Dede, eğitim sistemini eleştirdi. Dede, "Sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.
 
Her iki eylemde de sivil polislerin dışında hiçbir resmi polis meydanda görev almadı. Her iki eylemde sessizce sona erdi.
 
Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER