Öğretmenler Kobani İçin İş Bıraktı

Balıkesir’de Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim-Sen üyesi öğretmenler, Kobani’deki IŞİD saldırılarına, Türkiye’de yaşanan ölümlere ve olağanüstü hale dikkat çekmek için iki günlüğüne iş bıraktı.

Öğretmenler Kobani İçin İş Bıraktı
Eğitim-Sen’in Yeşilli Meydanı’nda gerçekleştirdiği basın açıklamasına yaklaşık 30 öğretmen katıldı. Öğretmenler, ’Kobani halkı yalnız değildir’ ve ’İçeride dışarıda savaş hayır’ sloganları attı. Eğitim- Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, konuşmada, IŞİD’in saldırılarına karşı sürdürülen protesto eylemlerinde Atatürk büstlerine ve bayrağa karşı yapılan saldırıları üzülerek izlediklerini belirtip, "Bu eylemleri yapanları kınıyoruz. Kimsenin bu ülkenin değerlerine bu şekilde saldırmasını kabul etmiyoruz. Bu tür eylemlerin bizim kardeşliğimizi bozmak amacıyla yapıldığı ortadadır" dedi.
 
AK Parti hükümetini de eleştiren Bulut, "Türkiye’de günlerdir emek ve demokrasi güçleri Kobani’de yaşanan insanlık dramına dikkati çekmeye çalışmakta, kamuoyunu yeni bir katliama karşı uyarmaktadır. AKP hükümetinin bütün dünya tarafından bilinen IŞİD’e desteği ve sempatisi son birkaç gün içinde ülke çapında yapılan IŞİD protestolarına yönelik devlet şiddeti ile bir kez daha onaylanmıştır.Türkiye’de 1990’lı yıllardan bu yana ilk kez sokağa çıkma yasağı ilan edilerek, yeni bir olağanüstü hal uygulamasına gidilmiştir. Gezi’de olduğu gibi halka reva görülen yine şiddet, zor ve baskı olmuştur. Demokratik tepkilere yönelik en yetkili ağızlardan çıkan ’misliyle karşılık verilecektir’ ifadeleri siyasi iktidarın kendi halklarına karşı resmen savaş ilan etmesi anlamına gelmektedir" diye konuştu.
 
IŞİD saldırıları ve katliamları karşısında tüm insanlığın yeni bir sınavla karşı karşıya olduğunu söyleyen Bulut, "Eğitim ve bilim emekçileri olarak Kobani’de yaşanan insanlık dramı karşısında sessiz ve tepkisiz kalmamız mümkün değildir. Sadece Kobani’yi değil, insanlığın en temel değerlerini savunduğumuzu göstermek için bir kez daha savaş politikalarının ağır bedelini ödememek için 8-9 Ekim tarihlerinde iki gün boyunca tüm ülke genelinde iş bırakıyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER