Öğrencilerden Engellilerle Empati Projesi

Samsun’un Bafra İlçesi’nde lise öğrencileri, engellilerin yaşadıkları zorlukları hissettirmek için bir etkinlik düzenledi. Öğrenciler, sağlıklı kişileri tekerlekli sandalyeye oturtarak ve göz bantları takarak engellilerin yaşadıkları sorunları anlamalarını sağlamaya çalıştı. 

Öğrencilerden Engellilerle Empati Projesi
 
Samsun’un Bafra İlçesi’nde halkın dikkatini çekmek için, ’3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla, Bafra Altınkaya Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Naim Okay, önderliğinde öğrenciler, Tekel Caddesi’nde etkinlik düzenledi. Engelli bireylerin yaşadıkları zorlukları hissettirmek ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla öğrenciler, ’Bizimle Beş Dakika Empati Kurar mısınız?’ adını verdikleri etkinlikte, sağlıklı insanların tekerlekli sandalyeye oturmalarını sağlayarak bedensel engellilerin, göz bantlarını takarak görme engellilerin yaşadıkları zorlukları empati kurarak anlamalarını amaçladı.
 
İngilizce öğretmeni Naim Okay, "Engelli bir bireyin yalnız bir yere gitmesi, sosyal faaliyette bulunması çok zor. Bu konuda, herkese görev düşüyor. Toplum engellilerle ne kadar çok empati kurarsa, yaşadıkları zorluklar ve engeller o kadar azalır. Öğrencilerimle amacımız bugün bu empatiyi kurmalarını sağlamak" dedi.
 
Emrullah Çoban, Sakine Çakır ve Berna Kutlu isimli öğrenciler ise 5 dakikalığına da olsa tekerlekli sandalyeye oturup, caddede ilerlemeye çalıştığını ancak engelli insanların yaşamlarının düşündüğünden çok daha zor olduğunu anladıklarını dile getirdi. 
 
Türkiye Sakatlar Derneği Bafra Şubesi Başkanı Murat Ceylan da, "Yaşama sevinci olan bir insan mutlu olur. Ancak engelli bir bireyin yaşama sevinci olsa dahi onu mutsuz eden karşısına çıkan engeller var. Toplum kendisini bizim yerimize koyarsa, engelsiz bir Bafra’yı oluşturmuş oluruz" diye konuştu.
 
 
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER